חשיבה שלילית (פסימית) באמת יכולה לשנות את הפנימיות ולהרוס חיים טובים לחלוטין. זה מוביל אותנו לפחד ולתסכול. אתם יכולים להחזיר את החיים למסלולם על ידי למידה לשינוי דפוס החשיבה, לזהות ולהעיף את הדפוסים הלא רציונליים שגורמים לנו להרגיש שהכל אפור וקשה. 8 תרגילים לשינוי דפוסי חשיבה – מיינדסט התפתחות והעצמה אישית:

אחת השיטות הטובות לשינוי המיינדסט שלכם היא דרך כתיבה. לכתיבה יש יכולות לסדר כל דבר אחר שאתם כבר עושים על מנת להילחם בחשיבה שלילית ולעזור לכם להרגיש הרבה יותר טוב בהרמוניה עם עצמכם והיקום. 

חלק מהתרגילים האלה ירגישו לכם לראשונה כמו מטלה, אך לאחר שתתחיל לנקוט בפעולות על מנת לשפר את המיינדסט להתפתחות והעצמה אישית שלכם, אתם תמצאו את משקולות המוח המובס שלכם מתחזק, ואתם תפנו הרבה מקום לרעיונות חיוביים יותר לזרום דרך המוח. אז בואו נצלול – 8 תרגילים לשינוי דפוסי חשיבה – מיינדסט התפתחות והעצמה אישית:

8 תרגילים לשינוי דפוסי חשיבה - מיינדסט התפתחות והעצמה אישית
תמונה-unsplash מיינדסט התפתחות והעצמה אישית

 1. כתבו את המשבות השליליות על דף

קחו אתכם סט של "כרטיסי אינדקס", או השתמשו באפליקציית תזכורות במכשיר הנייד בכדי לכתוב את המחשבות השליליות על מנת לזכור על כל פעם שאתה מתחילים לחשוב כך. אתם לא חייבים לכתוב כל מחשבה שעוברת לכם בראש, אם כי זה יכול להיות מאוד מועיל, פשוט התחילו לציין אותם כדי להתחיל לעקוב ולהבין כמה פעמים במהלך היום שלכם הם עולים. זה יעזור לכם להודות ולהבין את הבעיות. לא קל לעשות שינוי דפוסי חשיבה, וההכרה בהם תועיל לכם מאוד בתהליך יישום השינוי ולמדוד אותם. לאחר שלב זה, זיהוי, תוכלו להתחיל לראות פתרונות קיימים.

קשור: 3 כללים לשינוי המיינדסט (דפוסי חשיבה) שלכם בקלות

 2. צרו רשימת הכרת תודה

אחד התרגילים החשובים לשינוי דפוסי חשיבה היא רשימת הכרת תודה , אשר היא אחת מטכניקות הכתיבה המוכחות והטובות ביותר למאבק בחשיבה שלילית, והיא מתחילה בכך שתתחילו לזהות אותם, הכירו במה שטוב וקיים כבר בחיים שלכם. לפעמים, כשמישהו מרגיש ממש למטה, ליצור את הרשימה היא אחת הדברים היחידים שהם יכולים לעשות ולהתחיל להיות אסירי תודה גם כשאתם מרגישים למטה. 

ברגע שתתחילו לעשות זאת, אתם תהיות מסוגלים להעריך הרבה יותר. נסו להתחיל ברשימה קטנה של מספר דברים שאתם רוצים להודות עליהם. צרו רשימה חדשה בכל יום. בסופו של דבר, הרשימות שלכם אמורות לגדול עם הזמן, ותתחילו להרגיש הרבה יותר טוב. הכרת תודה מולידה הכרת תודה.

 3. כתבו על ההישגים שלכם

בדומה לרשימת הכרת התודה, רשימת ההישגים שלכם היא הרשימה של מה שהשגתם. זה יכול להיות תיעוד על תקן יומי זאת אומרת מה עשיתם היום, או רשימה פשוט ארוכה יותר של ההישגים שהשגת בחודש האחרון, השנה. רשימת ההישגים עוזרת לכם ליצור פוקוס חדש ולחזק את מה שעשיתם נכון ולא בדברים "שלא הצלחתם". רשימות יומיות הן תזכורות לחיים ובכל יום, על מנת להרגיש ולראות את ההתקדמות שלכם.

קשור: חיו מתוך קשיבות – מיינדפולנס (mindfulness)

 4. נהלו יומן חדש

נסחו מחדש וקחו מחשבה אחת ושימו אותה בפרספקטיבה אחרת על מנת לשנות את הדרך בה אתם חושבים ומרגישים לגבי זה. על ידי ניהול יומן חדש בחיים שלכם, אתם יכולים לכתוב ולתאר מחדש את הבעיות הקיימות שלכם. ניתן לעשות את התרגיל הזה כתרגיל לכתיבה על הביוגרפיה שלהלן כדי להתחיל ולשנות את הדרך בה אתה תופסים אירועים אשר קרו בעבר שלכם. במקרה זה, פשוט חשבו על כך כפרקטיקה פשוטה לשינוי הבעיות הקיימות אצלכם. ניסוח חדש הוא לא רק למצוא פתרונות בעולם החיצוני, אלא רק באופן שאתם מתחילים לחשוב על בעיות הנוכחיות.

אחד התרגילים (הפשוטים) לשינוי דפוסי חשיבה, לצורך הדוגמה:

בעיה: "יש לי יותר מדי על הראש – ההתחייבויות מלחיצות אותי."
הצהרה חדשה: "אני אדם אחראי מאוד – ההתחייבויות שלי נעשות בלי יותר מדי לחץ."

חשבו על ההצהרות החדשות שלכם כעל מנטרות בהן ניתן להשתמש כדי לעזור לכם להבין גורמי לחץ ומכשולים מנקודת מבט פשוטה יותר. זה כמו לעדכן תוכנה חדשה לתודעה שכם.

 5. כתבו על חוויות שעברתם

חוסר תקווה בחיים היא חוסר האמון שלכם שכל דבר אינו יכול להשתפר אי פעם. השתמשו בתיאור החוויה החיובית שלכם שעברתם כדי למחוק את חוסר התקווה שאתם מרגישים כרגע. הכניסו את עצמכם לפרטי החוויה השמחה שעברתם בעבר כדי לשחזר את הרגשות שהיו לכם אז. השתמשו בשפה תיאורית כדי להרגיש כל פרט שהיה באירוע. 

שמחה מובילה לשמחה. המאמר אשר תכתבו מתרגיל זה הוא משהו שתוכלו לשמור לכם לעתיד. קראו אותו כמה פעמים שאתם מרגישים כדי לזכור איך הרגיש האירוע שהיה לכם בעבר. חזרו על התרגיל לשינוי חשיבה שכתבתם, כמה פעמים שתרצו עם כמה אירועים משמחים שאתם יכולים לעורר איתם את הזיכרונות.

אם אתם מתחילים להרגיש חוסר תקווה בזמן שאתם קוראים, כמיהה לעברך, ואתם מרגישים שהתרגיל הזה לא עובד לכם. אם זה אכן קורה, הזכירו לעצמכם את המטרה, ובדקו אם אתם מרגישים שינוי חשיבה חיובי.

קשור: מחשבה יוצרת מציאות – מיינדסט התפתחות והעצמה אישית

6. כתיבת בלוג

כתיבת בלוג יכולה להיות דרך מצוינת להוציא את המחשבות שלכם לעולם על מנת לשחרר אותן. לא חייב להזדהות ככותב הבלוג ,על ידי שמירה על אנונימיות אתם מעניקים לעצמכם את החופש להיות פחות פגיעים ואומץ לכתוב, אך עדיין יש לכם הזדמנות לחלוק את המחשבות שלכם עם הקהל. היכנס ל- וורדפרס והתחילו בכתיבת בלוג. אתם יכולים לחפש דרכים כדי לחשוף את הפוסטים שלכם אם תבחרו ליישם את הדרך הזו. למרות שזה אולי נשמע קצת קשה וזה דורש מחויבות לא קטנה משאר התרגילים לשינוי דפוסי חשיבה (מיינדסט) הללו.

7. כתבו מכתב לאדם שאתם אוהבים

לפעמים, לכתוב למישהו שכל כך חשוב לכם יכולה להיות דרך מצוינת להעיף את השלילי מהחיים על ידי שינוי החשיבה ברעיונות של מישהו שאתם מעריכים. אם תכתבו את המכתב לאדם הזה זה יגרום לו להרגיש הרבה יותר טוב. אתם יכולים להחליט אם אתם שולחים את זה או לא. שליחת המכתב יכולה להיות פחות נוחה עבור אנשים מסוימים. העניין בתרגיל הזה לשינוי המיינדסט הזה לא קשור לבניית מערכות יחסים, אלא יותר לקידום המחשבות החיוביות. התבוננות בהערכה שיש לכם לאהובכם בכתב, בין אם מדובר בבן הזוג שלכם, הדוד, קרוב משפחה כל שהו או חבר מהעבר, תעזור לכם להבהיר את המחשבות הללו ולסייע בשיפור תחומי ערך אחרים בחיים שלכם.

קשור: 10 טיפים איך לפתח משמעת עצמית להצלחה בחיים ובעסקים

8. צרו לעצמכם ביוגרפיה

ניתן לגלות את שורש הדיכאון או החרדות שלכם על ידי ניהול יומן של החיים שלכם. אין כללים להתחיל ולכתוב את הביוגרפיה הזאת, מכיוון שהיא צריכה להיות כלי עבורכם לשיפור החיים שלכם. כתוב אותו בכל פורמט שאתם תחליטו בין אם זה בפייסבוק, טוויטר או דרך כתיבת בלוג כמו שציינו קודם, אך התחילו לכתוב מההתחלה ואל תפסיקו עד שאתם מרגישים שהגעתם לסוף או שלא, תמיד ניתן לכתוב.

 כאשר אירועים מסוימים נתפסים כאיומים על המחשבות ולבסוף על אורך ניהול החיים שלכם, זה רק בגלל האופן שבו אתם מסתכלים עליהם. לאחר שכתבתם את הביוגרפיה שלכם, אתם יכולים להשתמש בכתב העת לעיצוב חדיש (תרגיל לעיל) כדי לעזור לעצמכם לתאר מחדש כל אירוע טראומטי שעברתם כשיעורים או הזדמנויות לסלוח לעצמכם.

יש לכם רעיונות לתרגילים לשינוי דפוסי חשיבה שאתם מכירים? שתפו אותנו כאן בתגובות נשמח לשמוע מכם.