מה זה ROI – החזר השקעה ואיך בודקים

חישוב כדאיות השקעה, האם ההשקעה משתלמת לנו? האם אנו רווחיים עד כה? מה זה ROI – החזר השקעה ואיך בודקים:

החזר השקעה, או ROI, היא נוסחה מתמטית פשוטה בה המשקיע או הרוכש יכולים להשתמש בה כדי להעריך ולהבין את ההשקעה שלהם, האם שווה להכנס לעסקה? ואם כבר אני בעסקה, האם אני רווחי עד כה. ולבחון עד כמה הביאה השקעה מסוימת בהשוואה לעסקאות אחרים. לעתים קרובות נעשה שימוש בחישוב ROI יחד עם אופציות אחרות לפיתוח מקרה עסקי להצעות קיימות. ההחזר על ההשקעה הכללי בעסק המשמש לעתים כדרך לדרג את מידת ניהול המותג או הקמפיין השיווקי שלכם.

קשור: 4 אתרי ההשקעות הטובים ביותר בארה"ב (הזדמנויות השקעה למתחילים)

אם לעסק יש מטרות קרובות לקבל נתח רווחים בשוק , בניית יסודות, מיצוב עצמו למכירה או מטרות אחרות, תשואה על הרכישה וההשקעה יכולה להימדד במושגים של עמידה באחת או יותר מהמטרות הללו ולא ברווח או חסכון מיידי.

מה זה ROI - החזר השקעה ואיך בודקים
תמונה-unsplash מה זה ROI -החזר השקעה

איך בודקים החזר השקעה – תשואה

נוסחת ההחזר על ההשקעה הנפוצה ביותר היא רווחים נטו חלקי העלות הכוללת של ההשקעה.

לצורך העניין, קחו איש אשר השקיע 90 שקלים במיזם עסקי והשקיע 10 שקלים נוספים בחקר המיזם. העלות הכוללת של המשקיע תהיה 100 שקלים. אם המיזם הזה ייצר הכנסות של 300 שקלים, אך היו לו עלויות כוח אדם ורגולציה של 100 שקלים, הרווח הנקי היה 200 שקלים.

באמצעות הנוסחה, ההחזר על ההשקעה היה 200 שקלים חלקי 100 שקלים, עבור עסקה, או תשובה, של 2.

מכיוון שההחזר על ההשקעה מתבטא לרוב באחוזים, יש להמיר את המנה לאחוז על ידי הכפלתו ב 100. כך שההחזר על ההשקעה המסוים הזה הוא 2 כפול 100 או 200%.

קשור: איך לעשות כסף מהשקעות קטנות באינטרנט

חישוב תקופת החזר ההשקעה

השווה זאת לדוגמה לא מציאותית אחרת: משקיע הכניס 10,000 שקלים לעסק מבלי שייגבה עמלות או עלויות נוספות. הרווח הנקי של החברה היה 15,000 שקלים. המשקיע הרוויח 5,000 שקלים. זה יותר מ- 200 שקלים ברווחים נטו שנוצרו בדוגמה הראשונה. עם זאת, ההחזר על ההשקעה מראה תצוגה שונה: 15,000 שקלים חלקי 10,000 שקלים שווים ל -1.5. מוכפל ב 100 מניב החזר ROI של 150%.

למרות שההשקעה הראשונה הניבה פחות כסף, ההחזר על ההשקעה הגבוה יותר מעיד על השקעה פרודוקטיבית יותר = כדאיות השקעה.

קשור: הקשר בין עושר לבין אושר ועוני במאה – 21

לשם מה משתמשים בהחזר על ההשקעה ROI?

אפשרי להשתמש באמצעי החזר השקעה להערכת סוגים שונים של השקעות/עסקים. חברות ומשווקים משתמשים גם בחישובי ROI בעת הערכת השקעות פוטנציאליות או בדיקת רווחיות של השקעות קודמות.

אנשים פרטיים יכולים לחשב את ההחזר על ההשקעה בכדי לבדוק את ההשקעות האישיות שלהם ולהשוות השקעה אחת – בין אם זו אחזקת תיק מניות או רווח פיננסי בעסק קטן – לבין השקעה אחרת בתיקי ההשקעות שלהם .

עם זאת, חישוב הסטטיסטיקה עבור כל חלק מהמשוואה יכול להיות מורכב מעט עבור עסקים אשר לעיתים קרובות צריכים לקבוע אלמנטים שונים מכל חלק במשוואה.

דוגמה לחישובי ROI:

חישוב נתוני ההשקעה עבור כל חלק ממשוואת ההחזר על ההשקעה יכול להיות מורכב עבור עסקים.

לדוגמה, אם מסעדה רוצה להשקיע בשולחנות וכיסאות חדשים, עליה לקחת בחשבון מגוון עלויות נוספים. המסעדה תצטרך לקחת בחשבון את המחיר הממשי של השולחנות והכיסאות, בתוספת עלויות מס ומשלוח, בתוספת דמי ייעוץ או עלויות תמיכה ששולמו עבור הקניה, בתוספת עלויות הרכבה ועלויות שינוע.


כיצד לחשב את ההחזר על ההשקעה. איך בודקים ROI

לאחר מכן, העסק יצטרך לחשב רווחים נטו על פני פרק זמן מוקצב. רווחים נטו אלה יכולים לכלול סכומי כסף גדולים שמקורם בפריון מוגבר והפחתה בעלויות התחזוקה בהשוואה למערכת השולחנות והכיסאות הקודמים.

מסעדה זאת יכולה לחשב את ההחזר על ההשקעה שלה בעת הערכת שני סוגים שונים של ריהוט למסעדה תוך שימוש בעלויות צפויות מראש ועלייה צפויה כדי לקבוע איזה החזר השקעה ROI גבוה יותר. לכן איזה שולחנות וכיסאות מייצגות את ההשקעה הטובה יותר: השקעה A או השקעה B?

העסק יכול גם לחשב את ההחזר על ההשקעה בסוף פרק הזמן שנקבע תוך שימוש בנתונים בפועל כדי להשוות את ההחזר על ההשקעה בפועל להחזר ה- ROI החזוי כדי להעריך אם יישום המחשב עונה על הציפיות.

קשור: איך עושים מחקר מילות מפתח לשיווק שותפים

חסרונות ההחזר על ההשקעה

החזר ה- ROI הוא אחד מיחסי ההשקעה והרווחיות והידועים ביותר הנהוגים כיום. עם זאת, יש לכך כמה חסרונות.

חסרון צפוי אחד לנוסחה זו הוא חוסר היכולת שלה להתחשב בזמן במשוואה. קחו את שתי הדוגמאות הראשונות שצוינו קודם: החזר ה- ROI של 200% גבוה מההחזר על ההחזר על 150%. על פני השטח, ההחזר על ההשקעה הגבוה יותר נראה כהשקעה פרודוקטיבית יותר. אבל, מה אם ההשקעה ארכה משך זמן של 10 שנים להחזיר את הכסף על ההשקעה של 200%, ואילו ההשקעה השנייה לקחה רק שנה אחת להחזיר את הכסף על ההחזר על 150%?

משקיעים יכולים לפעמים להסביר זמן על ידי תשומת לב נוספת לסטטיסטיקה שהם משתמשים בה כתשומות לנוסחה. במקרה של דוגמת הכיסאות והשולחנות החדשים קודם, המשקיעים יוכלו להשתמש ברווחים נטו שהוכנסו בשנה הראשונה עבור השקעה A ולהשוות אותם לרווחים נטו שהוכנסו עבור השקעה B בשנה הראשונה, ובכך להבטיח השוואה יותר בין דבר לדבר. , אם זמן ההשקעה חשוב למשקיע או לבעל עסק. למדדים אחרים, כגון שיעורי תשואה , יש רכיבי זמן כאלה המשולבים בפועל בנוסחה.

קשור: מהו שיווק נישה ורעיונות למשיכת לקוחות לעסק

חסרון נוסף בשימוש בנוסחת ההחזר על ההשקעה הוא שאין לה דרך להתחשב בהטבות לא כספיות. קחו את ההחזר על ההשקעה לדוגמה לכיסאות והשולחנות החדשים של המסעדה: המסעדה יכולה להשתמש בסכומי כסף ספציפיים כדי לחשב את הרווח הנקי שלה ואת העלויות הכוללות כדי להגיע להחזר ROI. עם זאת, קשה לעשות חישוב הערך של מוטיבציית העובדים התחזקת כתוצאה מרכישת הריהוט החדש. לעתים קרובות עסקים מחשבים החזר ROI עבור יתרונות לא מוחשיים כמו בדוגמה שלנו, ולעתים קרובות עושים V על חישובים אלה כהחזר על השקעה רכה, בעוד שהחישובים שנעשו עם סכומי כסף מוחשיים בפועל הנקראים ROI חזקים.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: