אשפוז בכפייה

ישנם מצבים בהם האדם מגיע למצבי קצה והוא מאיים לא רק על עצמו, אלא גם על משפחתו ועל סביבתו הקרובה.

ישנם מצבים בהם האדם מגיע למצבי קצה והוא מאיים לא רק על עצמו, אלא גם על משפחתו ועל סביבתו הקרובה. במצבים כאלה, יש מעט מאד שניתן לעשות בדרכים המקובלות. ברוב המקרים בתחום הזה, האדם אינו מצוי בקו השפיות ואינו מצליח להתנהל בצורה עצמאית עם המתרחש סביבו ועם הנסיבות שהביא על עצמו.

תהיינה הסיבות אשר תהיינה, בתוך מצב של אי שפיות או אלימות קיצונית כתוצאה מאיבוד השפיות, יש צורך בסיוע חיצוני. במקרים מסוימים, אין ברירה אלא לפנות אל גורם שיוכל לסייע ולהביא את האדם לקבל את העזרה שהוא זקוק לה על מנת לחזור לאיזון.

במקרים אלו הדרך היחידה היא באמצעות אשפוז כפוי. אשפוז כפוי הוא אמצעי או דרך אשר כשמה כן היא, כופה על האדם לקבל עזרה מקצועית פסיכיאטרית ופסיכולוגית על ידי הגורמים הרלוונטיים לתחום, גם כאשר הדבר מתבצע בניגוד לרצונו. אשפוז בכפייה הינו כאמור מצב קיצון אליו האדם מגיע בעל כורחו, כאשר אין דרך אחרת לטפל בו והוא מצוי במצב קיצון לא בריא מבחינה נפשית, פיזית ורוחנית.

אשפוז כפוי הינו תהליך המתאפשר רק באמצעות צו בית משפט וזאת לאחר שבית המשפט בחן את הבקשה ואת התנאים המאפיינים את האדם. ברוב המקרים, יופנה האדם לטיפול באשפוז כפוי באחד ממרכזי הטיפול המקובלים בארץ, ביניהם מרכז לבריאות הנפש איתנים, המרכז כפר שאול, מרכז לבריאות הנפש שער מנשה, מעלה הכרמל, גהה, אברבאנל, מרכז לבריאות הנפש באר שבע או המרכז לבריאות הנפש הרצוג.

כל אלו הינם מקומות המיועדים לטפל באנשים שאיבדו את האיזון שלהם מבחינה נפשית, תפקודית וחברתית ואינם מצליחים לשלוט בהתנהגות זו. חשוב במקרים אלו לבחון אלטרנטיבות אחרות ורק בהיעדר אפשרויות אחרות לסייע לאדם, תיבחן האופציה של אשפוז בכפייה.

בבית המשפט, השופט יבחן אם האדם כשיר לעמוד למשפט ובמקרה בו האדם אינו כשיר לעמוד למשפט אזי הוא יופנה לאשפוז בכפייה. אשפוז בכפייה יוטל עליו במקרים בהם האדם מוגדר כמי שאינו יכול לעמוד לדין בשל מצבו הנפשי הלא יציב ובשל חוסר יכולתו לקבל החלטה באופן שקול.

החלטה על אשפוז בכפייה

על מנת ששופט יוכל לקבל החלטה על אשפוז כפוי האדם צריך להיות מוגדר כבעל אי כשירות מהותית. אי כשירות מהותית מגדירה את האדם במצב בו למעשה הוא מחויב לעמוד מול פסיכיאטר או בעל מקצוע אחר מתחום הרפואה על מנת שיעריך את מצבו. במקרים בהם האדם הוגדר כבעל אי כשירות מהותית, אזי לא ניתן להרשיע אותו בעבירה וכל הליך משפטי העומד נגדו יופסק. המטופל יועבר לטיפול פסיכיאטרי לצורך אבחון והמשך הטיפול.

הגדרת האדם כלא שפוי עוצרת את ההליכים הפליליים המתנהלים נגדו עד שהוא מקבל את הטיפול הראוי. במקרים אלו האדם אינו כשיר לעמוד לדין ובאותה מידה הוא אינו יכול להמשיך את התהליך הפלילי המתנהל נגדו.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

X