דיכאון בגיל ההתבגרות: מדוע מתבגרים חשופים במיוחד לדיכאון וחרדה?

במהלך גיל ההתבגרות, בני נוער חווים שינויים רבים יותר מאשר בכל תקופה אחרת בחייהם.

במהלך גיל ההתבגרות, בני נוער חווים שינויים רבים יותר מאשר בכל תקופה אחרת בחייהם. שום דבר לא יישאר אותו דבר – החברויות, הגוף, המוח, המקום שלהם בעולם והדרך שבה הם מבינים את זה. לרבים מהם יהיו זמנים ששינויים אלו יובילו לבלבול, תשישות וסערת רגשת.

שיעורי דיכאון בגיל ההתבגרות מצביעים על מגמת עלייה מדאיגה, ומתבגרים רבים בגילאי 12-17 מועדים להתמודדות עם לפחות התקף אחד של דיכאון רציני. יש כל כך הרבה תרחישים בגיל ההתבגרות, שעלולים להוביל לדיכאון, כולל הדחף להתנסות בעצמאות שירחיק אותם מהחום וההגנה של משפחתם, והם יחוו שינויים פיזיים ורגשיים מסיביים.

מתבגרים נאלצים להתמודד עם שינויים טכנולוגיים, אישיים וחברתיים רבים, מה שעלול להגביר את הפגיעות שלהם, והעולם עם העולם שמצפה מהם להתנהג כמו מבוגרים, אינו מקל עליהם.

הסיבה העיקרית למצבי דיכאון בגיל ההתבגרות היא מעבר מחסות ההורים לעצמאות

כאנשים קטנים, הילדים מתייחסים אל העולם כפי שהוא, בידיעה שהוריהם לצידם במצבים מורכבים. הם אינם נוטים לחפש מחוץ לעצמם מידע על מי שהם אמורים להיות. הם פשוט 'הם'. זה בדיוק מה שזה אמור להיות לזמן מה.

הם צריכים קודם כל להבין את העולם מנקודת המבט שלהם, עם עצמם במרכז, וככל שהם גדלים, וככל שהם מפתחים עצמאות בגיל ההתבגרות, גם נקודות ההתייחסות שלהם והיכולת לחשוב על דברים מנקודות מבט אחרות, יתחילו לצמוח.

רגישות לשיפוט סביבתי

בני נוער בגיל ההתבגרות מתחילים להרחיב את יכולתם לראות את עצמם דרך עיניהם של אחרים. ככל שתודעתם מתפתחת, הם הופכים להיות מודעים יותר לעצמם – כשהם מתחילים לחשוב על מי שהם מעוניינים להיות, ועל האופן בו הם יכולים ליצור את העולם שהם רוצים לחיות בו.

זוהי תקופה נהדרת, אבל היא עלולה להוביל אותם לרגישות למה שאנשים אחרים עשויים לחשוב עליהם, במיוחד בני גילם.

הקבלה החברתית חשובה בכל גיל, אבל היא משמעותית במיוחד במהלך גיל ההתבגרות, וכשהמסרים שחוזרים אליהם – או המסרים שהם חושבים שחוזרים אליהם – אינם חיוביים, הם עלולים לחוות דעיכה פנימית.

הלחצים גדולים יותר מהכוח להתמודד

הדרישות של חברים, משפחה ומורים, לצד המחשבות על העתיד, התנסויות מיניות, או התנסויות באלכוהול וסמים הם תרחישים שעלולים לבלבל. בגיל ההתבגרות, בני נוער יתנסו בעצמאותם, מכיוון שהם מסתכלים יותר על בני גילם להכוונה וקבלה.

הם חווים תקופת חיים חדשה שאינה מוכרת, שבה הדחף לקראת עצמאות ידחוף אותם לשחרר את הגבולות, מה שעלול להוביל להתפתחות מרד גיל ההתבגרות. בתקופה זו הם מסוגלים לגלות אומץ מופלא, ולבחון את העולם בדרכים חדשות ומעניינות, אבל זה גם יגרום להם לקחת סיכונים ולהרגיש משוכנעים שהם מסוגלים להתנסות בדברים שלא תמיד יהיו טובים עבורם.

לקחת סיכונים ולהתנסות יכול להיות דבר אמיץ להפליא, או שהנהגות זו עלולה להוביל לנקודת שבירה.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.