כל מה שאתם צריכים לדעת על אנדרואיד 13 עדכון מערכת ההפעלה הגדול של גוגל (Android 13)

אנדרואיד 13 (Android 13) של גוגל סוף סוף כאן אחרי חודשים של בדיקות.

אנדרואיד 13 (Android 13) של גוגל סוף סוף כאן אחרי חודשים של בדיקות. זה עדכון די קטן הרואה את גוגל בונה על מה שהיא התחילה עם אנדרואיד 12 ו-12L. Material You הפך צבעוני יותר עם תכונות התאמה אישית נוספות, ו-גוגל מתכננת להרחיב את נושא האייקונים מעבר למבחר הקטן של אפליקציות גוגל הנתמכות כיום. החברה גם מדגישה את תכונות הפרטיות והאבטחה באנדרואיד 13, ויש שאיפות עבור האנדרואיד למסך הגדול יותר בהתקנים מתקפלים ובטאבלטים.

לבסוף, אנשים עם Chromebooks יראו פונקציונליות מסוימת של מכשירים חוצי מכשירים דמויי אפל המאפשרים להזרים אפליקציות הודעות למסך הגדול. זה מגיע בנוסף לתכונות אחרות של מערכת ההפעלה של כרום (Chrome) כמו לוח משותף ורכזת הטלפון הגמישה.

מה מגיע באנדרואיד 13 (Android 13)?

גוגל בונה על מה שהיא התחילה עם אנדרואיד 12 ו-12L. חומרה צבעונית יותר עם תכונות התאמה אישית נוספות, וגוגל מתכננת להרחיב אותם מעבר לבחירת האפליקציות של גוגל. החברה גם מדגישה את תכונות הפרטיות והאבטחה באנדרואיד 13, וישנם שאיפות לאנדרואיד עבור המסך הגדול יותר בהתקנים מתקפלים ובטאבלטים.

תאריך הפצה

גוגל פרסמה את התצוגה המקדימה הראשונה למפתחי אנדרואיד 13 בפברואר, כאשר השנייה הגיעה במרץ. באפריל, גוגל פתחה את אנדרואיד 13 לקהל הרחב עם גרסת הבטא הראשונה ושחררה שניים נוספים עד יוני. הפלטפורמה הגיעה ליציבות עם עדכון הבטא השלישי, והתוכנית רצה עד יולי עם השחרור הסופי של אנדרואיד 13 שהופיע לראשונה בפיקסלים זמן קצר לאחר מכן. סמסונג ו-Oppo ישיקו את העדכונים שלהן בהמשך, וגוגל מבטיחה שמותגים אחרים כמו אסוס, HMD (טלפונים של נוקיה), iQOO, מוטורולה, OnePlus, Oppo, Realme, שארפ, סוני, Tecno, Vivo, Xiaomi ועוד יצטרפו למסיבה בהמשך השנה.

תכונות נגישות חדשות

גוגל תבנה כעת תמיכה בתצוגות ברייל לאנדרואיד. צגי ברייל הם מכשירים המאפשרים לאנשים לקויי ראייה לקיים אינטראקציה עם מחשבים ולקרוא טקסט שבדרך כלל יופיע על המסך. ניתן להשתמש בהם במחשבים, טלפונים והתקנים אחרים, כמו גם להתחבר באמצעות בלוטות Bluetooth או USB.

בעבר, משתמשים לקויי ראייה נאלצו לעשות שימוש באפליקציית בריילבק שהורידו מחנות גוגל פליי כדי לקיים איתם אינטראקציה, אך גוגל משנה זאת עם אנדרואיד 13. התכונה תעלה לאוויר באנדרואיד 13 בטא 3.

יותר Material

Material הופעת לראשונה עם אנדרואיד 12 כתכונת ההתאמה האישית המשופרת של גוגל עבור אנדרואיד שמושכת צבעים מהטפטים שלך כדי ליצור נושא של האפליקציות שלך ואת הממשק של הטלפון שלך. הוא זמין כעת בגוגל פיקסל ובכמה טלפונים אחרים של אנדרואיד 12, בעוד שגוגל עובדת על הפיכתו לזמין באופן נרחב לכל המכשירים שבהם פועל אנדרואיד 12L ואילך. עם אנדרואיד 13, גוגל תאפשר למשתמשים לשנות את האופן שבו צבעים אלה מופיעים. כרגע, חומר שאתה מאוד פסטל. אמנם זה לטעמם של אנשים מסוימים, אבל לא כולם מסתפקים במראה הזה. זה גם נהיה קצת משעמם, במיוחד כאשר לאנדרואיד 11 באופן מנוגד לאינטואיציה היה מאגר צבעים הרבה יותר גדול וזמין באופן מיידי לבחירה.

עם אנדרואיד 13, גוגל משפרת את גווני הצבע עם ארבע אפשרויות חדשות. ב-Material אתה עדיין תבחר צבעים מהטפט שלך, אבל האופן שבו הוא מציג אותם יהיה תלוי בך – במידה מסוימת. האפשרויות הנוכחיות הן Tonal Spot, Vibrant, Expressive ו-Spiritz, אבל לא תראו אותן נקראות כך; פשוט תראה אפשרויות נוספות. בעת שימוש בטלפון Android 13, מספר הצבעים הזמינים של Material You עלה מחמישה ל-11, מה שמכין את הקרקע להתאמה אישית משופרת כאשר זה פוגע בטלפון שלך.

גוגל גם הודיעה על הרחבת תכונת האייקונים שלה לאפליקציות צד שלישי. הוא אמנם הגיע כתכונה בלעדית לפיקסל עם אנדרואיד 12, אבל גוגל אומרת שהיא מרחיבה אותו לשותפים שלה וליצרני המכשירים. לא ברור אם החברה תוכל לראות קליטה משמעותית כלשהי, שכן Material You של אנדרואיד 12 נותר בלעדי ברובו לגוגל.

אם גוגל לא מתעסקת עם התראות באנדרואיד, האם זה באמת יכול להיקרא שדרוג משמעותי? עם Android 13, הרשאות התראות כבר כאן. המשמעות של זה היא שגוגל לא תיתן לכל אפליקציית אנדרואיד לשלוח לכם התראות כבר מההתחלה. בדיוק כפי שתראו ב-כרום או בדפדפנים מודרניים אחרים, הם יצטרכו לבקש במפורש ולקבל גישה כדי לשלוח לכם התראות. עבור אפליקציות כמו וואטסאפ וטלגרם, רוב המשתמשים היו עושים זאת ללא היסוס, אך משחקים ואפליקציות קניות עשויים להיות קצת יותר קשים להתחמק מספאם ההתראות שהם גורמים במשך שנים.

הקש כדי להעביר

בין מכשירי האייפון וה-HomePods שלה, אפל מציעה פיצ'ר המכונה "הקשה על העברה". בעת השמעת שיר ב-אייפון עם Apple Music, תוכלו להקיש בקלות על ה-Homepod כדי להעביר את ההפעלה לרמקול לקבלת צליל עשיר יותר מבלי להתעסק עם פקדים על המסך. על פי הדיווחים, גוגל עובדת על כך עבור אנדרואיד 13 לפי מוקאפ ששותף על ידי פוליסת אנדרואיד. אין הרבה מה לדעת על זה חוץ מזה שהוא קיים כרגע, אז זו יותר אפשרות מאשר ודאות. ובכל זאת, כשגוגל מוכרת את Nest Audios ו-Nest Minis – כמו גם את המערכת האקולוגית הרחבה יותר של רמקולים חכמים התומכים ב-Cast שקיימת – זה יהיה די נחמד לקבל תכונה.

גישה קלה יותר לסורק קוד QR

קודי QR הפכו לחשובים הרבה יותר בעידן הקורונה, וייתכן שגוגל עובדת על דרך להפוך אותם לקלים יותר לשימוש בהמשך. ראוי לציין כי אתה כבר יכול לסרוק קודי QR באמצעות מצלמת גוגל או שווה ערך של אפליקציית טלפון אנדרואיד של צד שלישי. עם אנדרואיד 13, גוגל הציגה סורק קוד QR מובנה שיוכל לעבוד ישירות על מסך הנעילה ולהיות נגיש דרך אפליקציית ההגדרות המהירות. היא תהיה נוחה יותר מהמצלמה, אם כי ייתכן שהיא לא תשתנה הרבה באופן מעשי.

רב לשוני

גוגל מוסיפה תמיכה מקורית בהגדרות שפה לכל אפליקציה לאנדרואיד. נכון לעכשיו, משתמשים יכולים להגדיר שפת מערכת המוגדרת כברירת מחדל המשמשת את כל האפליקציות בטלפון שלהם, אך גוגל (Google) עובדת על הגדרה חדשה שתאפשר לך לבחור אילו אפליקציות ישתמשו באיזו שפה.

"אפליקציות מסוימות מאפשרות למשתמשים לבחור שפה שונה משפת המערכת כדי לענות על הצרכים של משתמשים רב-לשוניים. אפליקציות כאלה יכולות כעת להתקשר ל-API של פלטפורמה חדשה כדי להגדיר או לקבל את השפה המועדפת על המשתמש, ולעזור להפחית את קוד קיו אר ולשפר את התאימות בעת הגדרת שפת זמן הריצה של האפליקציה", הסביר דייב בורק מגוגל.

הוואטסאפ שלך יכול להיות באנגלית, הטלגרם שלך ברוסית, ה- WeChat שלך בסינית, וכן הלאה. זהו כלי קטן ונחמד לאנשים שמדברים שפות מרובות ומתקשרים עם אחרים ברחבי העולם.

תכונות פרטיות חדשות

עם מהדורת הבטא הראשונה של אנדרואיד 13, גוגל הדגישה תמיכה חדשה בתכונות שיתוף מדיה. משמעות הדבר היא שעבור אפליקציות שיכולות לבקש גישה לקבצים בטלפון שלך, הן יצטרכו לציין אם הן רוצות תמונות, קבצי וידאו או שמע.

נכון לעכשיו, אפליקציות שמבקשות הרשאה למדיה שלך יכולות לקבל גישה לכל סוגי הקבצים בו-זמנית. יישום תכונה זו ימנע מאפליקציות לגשת לסוגי קבצים שהם אינם זקוקים להם. לדוגמה, אינסטגרם אינה זקוקה לקבצי השמע שלך, ואפליקציית הקלטה אינה צריכה לראות את התמונות שלך. בעוד שהיא מותנית במפתחים שישלימו את השינוי הזה, גוגל אומרת שכל אפליקציה שמכוונת לאנדרואיד 13 תצטרך להפעיל את זה.

הזרמת אפליקציות אנדרואיד

גוגל הכריזה מוקדם יותר השנה על תוכניות לאפשר ל-Chromebooks לפתוח במהירות אפליקציות צ'אט מכיוון שהיא ביקשה להשתלב בצורה הדוקה יותר עם טלפונים של אנדרואיד. כעת דוח מ– 9to5Google מציג את אבני הבניין של תכונה זו בתצוגה המקדימה הנוכחית של Android 13. כאשר תכונה זו תעלה לאוויר, אנשים יוכלו להזרים לא רק אפליקציות צ'אט אלא כל אפליקציות Android מותקנות בטלפונים שלהם ל- Chromebook מקושר. לא ברור אם זו תהיה בלעדית לפיקסל מתוזמן או משיכה שגוגל תשתמש בה כדי לפתות אנשים לשדרג לגרסה הבאה של אנדרואיד (בכל מידה שתכונת Chromebook יכולה להיות שווה).

מכיוון שסמסונג כבר מציעה משהו דומה במחשבי ווינדוס באמצעות אפליקציית Your Phone של מיקרוסופט, גוגל אמורה גם לעבוד על פיצ'ר שיאפשר לשירות הזרמת האפליקציות הזה לפעול גם במחשבים אישיים וגם במחשבי מקינטוש. זה לא מקורי כמו מה שגוגל תציע ב-Chromebooks מכיוון שהוא פועל דרך אפליקציית אינטרנט, אבל הדו"ח אומר שהחוויה מרגישה מקורית מספיק כדי שלאדם הממוצע כנראה לא יהיה אכפת.

אמנם יש מעין מקרה שימוש במחשבים אישיים, אבל יש שאלה מדוע רוצים משהו כזה ב-Chromebooks, שכבר מריצים אפליקציות אנדרואיד. התשובה הפשוטה – וזו שגוגל נותנת – היא שהיא מאפשרת לאנשים להשתמש במהירות באפליקציה מבלי להתקין אותה למשימות קצרות וחד פעמיות. בנוסף, אפליקציות מסוימות מוגבלות מלרוץ על מחשבי Chromebook – אפליקציות בנקאיות כמו Starling הבריטית, כדי לתת דוגמה. תכונה זו, אם גוגל אכן תשלח אותו בצורתו המלאה, תעזור לסתום את החורים האלה.

הגעה לאנדרואיד 13 בטא 3.3 היא ביצת הפסחא השנתית של גוגל באנדרואיד. תכונת אנדרואיד 13 זו אינה פונקציונלית במיוחד, אך אילו ביצי פסחא הן? אתה יכול למצוא את ביצת הפסחא אנדרואיד 13 על ידי מעבר להגדרות > אודות הטלפון > גרסת אנדרואיד. ברגע שקיים, הקש במהירות על מספר גרסת האנדרואיד. כאשר יישומון השעון יופיע, אתה יכול להזיז את ידי השעון כך שהשעה מוגדרת לשעה 1:00 (כך, 13:00 עבור אנדרואיד 13), וביצת הפסחא קופצת.

הלוגו של אנדרואיד 13 מעל מסך מלא עיגולים, אך הקשה ולחיצה בכל מקום על המסך ממלאת אותו באימוג'י שונה. זה כיף במשך כחמש דקות, אבל זה יותר טוב מכלום.

קשור: הבינה המלאכותית של גוגל הפכה את כל 10,000 ה-NFTs של BAYC לאמנות מטורפת

PSA לבעלי פיקסל 6

אם יש לכם פיקסל 6, פיקסל 6 פרו או פיקסל 6a, Android 13 הוא נסיעה בכיוון אחד. למרות שלרוב המשתמשים לא יהיה אכפת, בדרך כלל יש תת-קבוצה קטנה של משתמשים שאולי ירצו לחזור לגרסה קודמת של מערכת ההפעלה, אולי למטרות תאימות לאפליקציות. זה לא קורה עם אנדרואיד 13.

"עדכון אנדרואיד 13 עבור פיקסל 6, פיקסל 6 Pro ופיקסל 6a מכיל עדכון אתחול שמגדיל את גרסת האנטי-החזרה. לאחר הבהוב בניין אנדרואיד 13 במכשירים אלה, לא תוכל להחזר גרסאות ישנות יותר של אנדרואיד 12", מזהירה גוגל, ומוסיפה עוד כי עבור מכשירי אנדרואיד 12 (כפי שזוהה על ידי מישאל רחמן), "המכשיר שלך מריץ גרסה פגיעה של האתחול. לאחר הבהוב הזה, מונה האנטי-החזרה של המכשיר יוגדל כדי למנוע מגרסאות פגיעות קודמות של מטעין האתחול להבהב במכשיר בעתיד. זה ימנע הבהוב של מהדורות קיימות של אנדרואיד 12".

במילים אחרות, בגרסה של אנדרואיד 12 שמגיעה לטלפונים של פיקסל 6 יש פגם אבטחה מסוג כלשהו שגוגל צמצמה באנדרואיד 13, וגלגול לאחור יעבוד נגד זה. סביר להניח שלא תיתקלו בזה בשימוש רגיל, אבל אם אתם מתפתים לשדרג לאחור לאנדרואיד 12 – ראו הוזהרתם.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.