מהי השקעה בארגון אוטונומי מבוזר דאו (DAO)?

DAOs – השקעה שבהם קונים עשירים קריפטו וחוברים יחד כדי לתמוך בסטארטאפים או לגרום להשקעות לעבוד על בסיס זכויות פיקוח שנאכפות באמצעות חוזים חכמים.

מהי השקעה ב- DAO?

ארגון אוטונומי מבוזר (DAO) שמגייס ומשקיע הון בנכסים בשם הקהילה שלו – הנקרה בשם DAO להשקעה. DAOs להשקעה מנצלים את כוחו של Web3 כדי להפוך את תהליך ההשקעה לדמוקרטי ולהפוך אותו למכיל יותר.

DAOs יכולים לקבל את המניות שלהם באסימונים הרשומים בבורסת קריפטו. כללי הקהילה מוסכמים והממשל נאכף באמצעות חוזים חכמים. זכויות משילות (הצבעה) ניתנות לשידור על סמך האחזקות ב- DAO.

לארגון מבוזר שמשקיע במטבעות קריפטו, נדל"ן, אסימונים שאינם ניתנים לתחליף (NFTs) או כל סוג נכס אחר יש כמה הבדלים פונקציונליים מכלי השקעה מסורתיים. זה נכון במיוחד כאשר הזדמנות ההשקעה הבסיסית היא חברת סטארטאפ קריפטו. DAOs המשקיעים בסטארט-אפים שונים במהותם מהון סיכון מסורתי (VC).

לפני שנרחיב על ההבדלים בין קרנות הון סיכון מסורתיות לבין DAO להשקעה, הבה נבין כיצד פועל הון סיכון מסורתי.

מהו VC מסורתי?

קרן הון סיכון מוקמת ומנוהלת על ידי שותפים כלליים (GPs). GPs אחראים על איתור הזדמנויות השקעה, ביצוע בדיקות נאותות וסגירת השקעות בחברת פורטפוליו.

הון סיכון הוא חלק מפירמידת ההון המשמשת כצינור שמקורו ביעילות בהון ממוסדות גדולים כמו קרנות פנסיה וחברות פיננסיות אחרות הפורסות את ההון הזה בחברות פורטפוליו. מוסדות גדולים אלה, פמילי אופיס ובמקרים מסוימים אנשים המספקים הון לקרן הון סיכון נקראים שותפים מוגבלים (LPs).

תפקידם של המנכ"לים הוא להבטיח שהם מגייסים כספים מ-LPs, מוצאים סטארט-אפים איכותיים, מבצעים בדיקות נאותות מפורטות, מקבלים אישורי ועדת השקעות ופורסים הון בהצלחה. ככל שסטארט-אפים גדלים ומספקים תשואות לקרנות הון סיכון, קרנות ההון סיכון מעבירות את ההחזרות ל-LPs.

הון סיכון מסורתי היה מודל מוצלח שזירז את צמיחת האינטרנט, המדיה החברתית ורבות מענקיות ה-Web2 (האינטרנט המסורתי) בשלושת העשורים האחרונים. עם זאת, עדיין ישנם חיכוכים שהמודל של Web3 מבטיח לטפל בהם.

אתגרים של VC מסורתי

עד כמה שמודל ה-VC היה יעיל, עדיין יש לו את הבעיות שלו. הם לא מאוד כוללניים וקבלת ההחלטות היא די ריכוזית. הון סיכון נחשב גם לסוג נכסים מאוד לא נזיל על ידי משקיעים מוסדיים.

בלעדיות

מודל ה-VC אינו כוללני כפי שהוא יכול להיות. בשל כמות ההון המעורבת ופרופיל הסיכון של סוג הנכס, לעתים קרובות הוא בר קיימא רק עבור משקיעים מתוחכמים.

זה קריטי כדי להבטיח שהמשקיעים יעריכו את פרופיל התשואה על הסיכון של ההשקעות שלהם. לכן, ייתכן שהון סיכון לא יתאים לכל המשקיעים הקמעונאיים. עם זאת, ישנן תתי-קבוצות של קהילות המשקיעים הקמעונאיים שהן מתוחכמות מספיק עבור סוג הנכסים הזה. עם זאת, לעתים קרובות קשה אפילו למשקיעים קמעונאיים מתוחכמים להיות LPs בקרנות הון סיכון.

הסיבה לכך היא שלעתים קרובות קשה להגיע ל-GPs מוכחים עבור משקיעים קמעונאיים או משום שההשקעה המינימלית בקרנות אלה היא כמה מיליוני דולרים.

פריסה

אם ההשתתפות כ- LP היא בלעדית, אפילו החלטות השקעה מתקבלות בדרך כלל על ידי קבוצה קטנה של אנשים שיושבים בוועדת ההשקעות של קרן ההון סיכון. לכן, רוב החלטות ההשקעה הן ריכוזיות מאוד.

לעתים קרובות זה יכול להיות מגבלה לא רק להשקעה גלובלית אלא גם ליכולת לזהות הזדמנויות היפר-לוקאליות במייל האחרון של העולם. צוות מרוכז יכול להציע כל כך הרבה רק במונחים של מקורות (של עסקאות השקעה) ויכולות פריסה ברחבי העולם.

נזילות

הבעיה המרכזית הנוספת עם הון סיכון מסורתי היא שמדובר בסוג נכסים לא נזיל. ההון הפרוס בקרנות אלה נעול לעתים קרובות במשך שנים. רק כאשר לקרן ההון סיכון יש אקזיט, בדמות חברת פורטפוליו הנרכשת או הופכת לציבורית, ה-LPs זוכים לראות חלק מההון מוחזר.

LPs עדיין משקיעים במחלקת נכסי ההון סיכון מכיוון שהתשואות בדרך כלל עדיפות על נכסים נזילים יותר כמו אג"ח ומניות ציבוריות.

הבה נבחן כעת את חלופת Web3 להון סיכון – DAOs להשקעה.

היתרונות של DAOs להשקעה

DAOs משלבים את אתוס Web3 ואת החלקות התפעולית של חוזים חכמים. משקיעים המאמינים בתזת השקעה ספציפית יכולים להתאחד ולאגד הון כדי ליצור קרן. משקיעים יכולים לתרום בגדלים שונים ל-DAO בהתאם לתיאבון הסיכון שלהם וזכויות הממשל (ההצבעה) שלהם הן יחסיות על סמך התרומות שלהם.

כיצד מתמודדים DAOs להשקעה עם החסרונות של ההון סיכון המסורתי? הבה נדון בהבדלים הפונקציונליים.

הגישה הכוללת

DAOs להשקעה מאפשרים למשקיעים מוסמכים לתרום בכל הגדלים. מתוקף תרומתם, משקיעים אלה יכולים להצביע על החלטות השקעה מרכזיות. לכן, תהליכי ההשקעה ב-DAO וההחלטה על השקעות בתיק הם שניהם כוללניים יותר.

ניתן לבזר את מיקור העסקאות, בדיוק כמו משילות. תארו לעצמכם שאתם מנהלים קרן המתמקדת בטכנולוגיה לחקלאי קפה ברחבי העולם. העובדה שחברי קהילה מניקרגואה ועד אינדונזיה בהחלט עוזרת במציאת הזדמנויות ההשקעה הטובות ביותר במייל האחרון. זה מאפשר לכלי השקעה להיות מתמחים יותר, גלובליים יותר ועם זאת מקומיים מאוד.

מכיוון ש- DAOs אלה יכולים להיות מסומנים ומשקיעים יכולים לתרום תרומות קטנות יותר. זה מאפשר להם לבחור בין סל של קרנות שאליהן הם יכולים לתרום ולגוון את הסיכונים שלהם. כמו כן, DAOs פתוחים יותר לקבלת השקעות מכל רחבי העולם (למעט חריגים) מאשר הון סיכון מסורתי.

תארו לעצמכם משקיע קמעונאי מוסמך עם 100,000 דולר שרוצה חשיפה לתתי-קבוצות של Web3 וסטארט-אפים של קריפטו. המשקיע יכול למצוא השקעת DAO המתמקדת ב- NFTs, מימון מבוזר, מטבעות קריפטו בשכבה 1 וכן הלאה, כדי לפזר את השקעתם על פני כל ה- DAOs השונים הללו.

השקעות נזילות

בקרנות הון סיכון מסורתיות, LPs אינם מסוגלים לחסל את הפוזיציות שלהם בקרן לפני שהקרן מציעה אקזיט. DAOs של השקעות מטבעות קריפטו מטפלים בבעיה זו. ל-DAOs להשקעה יכול להיות אסימון שגוזר את ערכו מתיק ההשקעות הבסיסי. בכל נקודת זמן, משקיעים שבבעלותם אסימונים אלה יכולים למכור אותם בבורסת קריפטו.

בהצעת פונקציונליות זו, DAOs להשקעה מציעים תשואות דומות לאלה של קרנות הון סיכון מסורתיות, אם כי עם סיכון נזילות נמוך יותר. מה שהופך אותם לכלי השקעה טוב יותר רק על סמך פרופיל החזר הסיכון.

קשור: מהו תפקידו של ארגון אוטונומי מבוזר דאו (DAO) ב- ווב 3?

מה הקאץ'?

לכל הזדמנות יש את הסיכונים שלה ולהיפך; DAOs להשקעה אינם יוצאי דופן. למרות עליונותם המבנית על קרנות הון סיכון מסורתיות, עדיין ישנם תחומים שעדיין אינם ברורים.

לדוגמה, בשל האופי האנונימי של השקעות קריפטו, לעתים קרובות קשה לזהות את התחכום של המשקיע. משמעות הדבר היא שקשה יותר להגן על המשקיעים מפני לקיחת סיכונים גבוהים על נכס תנודתי. זהו מרחב שהרגולטורים מחפשים לטפל בו על ידי פיקוח על האופן שבו DAO משווק את עצמו כדי להביא משקיעים.

ישנם גם אתגרים בהקמת DAO שבו השפה המשפטית מוגדרת באופן תכנותי לחוזים חכמים. בשווקים מסורתיים, כלי השקעה אלה מיוצרים לעתים קרובות בעבודת יד על ידי צוותים משפטיים גדולים. להסתמך על חוזים חכמים כדי לעשות זאת ביעילות מהווה סיכון משפטי וטכנולוגי.

עם זאת, ישנן חברות כמו Doola המציעות שירותים כדי לגשר על הפער המשפטי בין Web3 לעולם האמיתי.

DAOs להשקעה עדיין בתהליך התפתחות. עם זאת, המודל נראה מבטיח. ברגע שהסיכונים המשפטיים והרגולטוריים יעברו תהליך הכשרה, DAOs להשקעה יכולים להיות המודל המושלם עבור קרנות הון סיכון מסורתיות.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדשות - סיקורים, מבזקים וכתבות מהארץ והעולם על קריפטו והכנסה נוספת עקוב אחרינו