חברת החדשות הרוסית אינדי מגייסת 250 אלף דולר בקריפטו

התקשורת העצמאית הרוסית Meduza הצליחה לגייס מימון בסך 250,000 דולר כדי להמשיך לספק חדשות לא משוחדות על המלחמה באוקראינה.

חברת חדשות רוסית עצמאית גייסה יותר מ-250,000 דולר בתרומות של מטבעות קריפטוגרפיים מתומכים כדי להמשיך לדווח על חדשות עצמאיות תחת מטח של תעמולה וצנזורה ממשלתית רוסית.

Meduza, אתר חדשות בשפה הרוסית שבסיסו בלטביה, המתיימר לדווח על "רוסיה האמיתית, היום" מבקש תרומות מאז אפריל 2021 בצורה של דולר, יורו ומטבעות קריפטו, כולל ביטקוין (BTC), אתריום (ETH), בינאנס (BNB), טטר (USDT), מונרו (XMR) ו- zcash (ZEC).

מאז פרסום בקשת התרומות שלהם, חברת החדשות קיבלה כ-250,000 דולר בתרומות קריפטו באמצעות 146,000 עסקאות בודדות. כ-93% מסכום התרומה הכולל הגיע בדמות 3.75 BTC (116,954 דולר) ו-49.9 ETH (117,767 דולר).

הצרות הכספיות של Meduza החלו למעשה באפריל 2021, לאחר שהיא וכמה כלי תקשורת עצמאיים אחרים תויגו על ידי משרד המשפטים הרוסי כ"סוכנים זרים", מה שדרש מהחברה להציב אזהרת גופן גדולה בכל אחד ממאמריה בשפה הרוסית המודיעה לקוראים על מעמדה כ"סוכן זר". אותה אזהרה צריכה להופיע גם בכל הפרסומות, מה שמוביל לאובדן של כמעט כל המפרסמים שלה. הוא כתב על שאלות נפוצות בנושא תרומות:

"כפי שאתה יכול לדמיין, כמה חברות ישלמו כדי לקדם את המוצרים שלהם מתחת לאזהרה כי התוכן "נוצר על ידי סוכנים זרים."

להיות מתויג כסוכן זר לא מנע מקוראים ברוסיה לתרום לארגון עם זאת, כמו החברה מיד הקימה שדרה לתורמים לספק תרומות רגולטור באמצעות הבנקים שלהם באמצעות מעבד תשלומים Stripe ובאמצעות קריפטו.

אבל בחודש מרץ, מדוזה מצאה את עצמה שקועה הן בצנזורה הממשלתית הרוסית והן בהשפעת הסנקציות המערביות. אתר האינטרנט שלה נחסם על ידי הרשויות הרוסיות בגין "הפצת מידע בניגוד לחוק", ושדרה מרכזית לקבלת תרומות מתומכים רוסים שנחסמה על ידי איסור על רשת SWIFT לבנקים רוסיים ב-26 בפברואר.

SWIFT היא רשת מסרים פיננסיים גלובלית המשמשת מוסדות פיננסיים לביצוע העברות כספים בינלאומיות.

מדוזה כתב באתר התרומות שלו כי ההגבלות הכספיות לא אפשרו להם לגייס תרומות מתומכיהם ברוסיה.

מאז ה-25 בפברואר, ארגון החדשות ועיתונאיו מפרסמים עדכונים יומיים על מלחמת רוסיה באוקראינה, משתפים תמונות וסיפורים על אזרחים אוקראינים שהושפעו מהמלחמה ומאירועים מרכזיים אחרים שלא דווחו על ידי התקשורת הרוסית המקומית.

"מיליוני אנשים ברוסיה מסתמכים כעת על הדיווח שלנו", כתב אתר Meduza, וציין כי העיתונאיפ שלהם נאלצו לעזוב את המדינה.

"מאז פרוץ המלחמה הזאת, העברת כסף מרוסיה לאירופה הייתה בלתי אפשרית. איבדנו 30,000 תורמים. כרגע אנחנו לא מקבלים כסף מרוסיה בכלל".

איוון קולפקוב, העורך הראשי של Meduza, אמר לבלומברג כי התרומות יסייעו ל-25 העיתונאים שלהם, שנמלטו מאז מהמדינה להתיישב מחדש בריגה, לטביה, שם ממוקם מטה החברה.

Meduza והעיתונאים אינם הקורבנות הלא מכוונים היחידים של הסנקציות הרוסיות. דיווחים בתקשורת במהלך החודשים הצביעו על רוסים יומיומיים, סטודנטים הלומדים בחו"ל, סטודנטים בינלאומיים ברוסיה ואפילו אוכלוסיות אזרחיות של מדינות שלמות שנפגעו קשות מהסנקציות הרוסיות.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.