מה הם הלוואות בזק Flash Loans ב – DeFi?

בניגוד להלוואות רגילות, הלוואות Flash Loans אינן מחייבות לווה לספק דרישות אופייניות כגון הוכחת הכנסה, עתודות או בטחונות.

איך נוצרו הלוואות בזק?

בניגוד להלוואות רגילות, הלוואות בזק אינן מחייבות לווה לספק דרישות אופייניות כגון הוכחת הכנסה, עתודות או בטחונות.

למרות שזה אולי נשמע דבר חיובי ללווה, יש יתרונות וחסרונות. פרוטוקולי מימון מבוזרים (DeFi) תרמו לפופולריות של הלוואות פלאש. ורובם נמצאים ברשת אתריום.

Aave, פלטפורמת הלוואות אתריום, הציגה את הרעיון של הלוואות פלאש בשנת 2020. ככזה, הרעיון נשאר חדש יחסית ועדיין יש הרבה בעיות לתקן. לדבריו, להלוואות Flash Loans "אין אנלוגיה מהעולם האמיתי" והן "מושג מתקדם שמכוון למפתחים".

במאמר זה, נדון ביסודות של מה שמכונה הלוואות פלאש DeFi, כמו גם את בעיות הבטיחות ומקרי השימוש הקשורים אליהם בדרך כלל. בואו נצלול פנימה.

מהן הלוואות Flash Loans ?

בדומה להלוואות המסורתיות, הלוואות בזק צפויות להיות משולמות במלואן בסופו של דבר. עם זאת, ישנם גם הבדלים ניכרים.

בתהליכי הלוואה טיפוסיים, לווה מלווה כסף ממלווה. הסכום צפוי להיות משולם במלואו בסופו של דבר, עם ריבית, בהתאם לתנאים שנדונו בין המלווה ללווה.

הלוואות פלאש פועלות במסגרת דומה אך יש להן כמה תנאים והנחות ייחודיות:

שימוש בחוזים חכמים

חוזה חכם הוא כלי המשמש ברוב הבלוקצ'יין כדי להבטיח שקרנות לא ישנו ידיים עד שסדרת כללים ספציפית מתקיימת.

כשמדובר בהלוואות Flash Loans, הלווה נדרש לפרוע את מלוא סכום ההלוואה לפני השלמת העסקה.

אם כלל זה אינו מתבצע, העסקה משתנה על ידי החוזה החכם וההלוואה מבוטלת כאילו מעולם לא התרחשה כלל.

הלוואה לא מאובטחת

שלא כמו הלוואה מסורתית, הלוואת Loans היא הלוואה לא מאובטחת, כלומר אין צורך בבטחונות.

עם זאת, זה לא אומר כי המלווה הלוואת פלאש לא מקבל את כספו בחזרה במקרה של אי תשלום. בהלוואה מסורתית, כבטחונות בדרך כלל יש לשים בטוחה כדי להבטיח כי המלווה מקבל את הכסף בחזרה במקרה של אי תשלום.

הלוואות פלאש, לעומת זאת, חייבות לקרות בתוך מסגרת זמן קצרה מאוד (בדרך כלל כמה שניות או דקות). משמעות הדבר היא כי בעוד אין צורך בטחונות, הלווה חייב להחזיר את מלוא הסכום שהם לווה מיד.

תנועות מיידיות

בניגוד לתהליכים ארוכים יותר עבור הלוואות מסורתיות, הלוואות פלאש מעובדות מהר יותר, הודות לחוזים חכמים.

קבלת הלוואה מסורתית מאושרת בדרך כלל היא תהליך ארוך. על הלווה להגיש מסמכים, להמתין לאישור ולשלם את ההלוואה בחזרה במרווחים מוסכמים בתוך פרק זמן קצובה שעשוי לרוץ לימים, חודשים או שנים.

מצד שני, הלוואת Loans מזורזת ברגע, מה שאומר שיש לממש את החוזה החכם של ההלוואה במהלך העסקה שעבורה היא מושאלת. לכן, הלווה נדרש לקרוא לחוזים חכמים אחרים, תוך שימוש בהון המושאל לביצוע עסקאות מיידיות.

כל התהליך חייב להיעשות תוך מספר שניות לפני סיום העסקה. לפיכך, השם: הלוואות בזק.


איך הלוואות בזק עובדות?

במילים פשוטות, בהלוואת בזק, הכספים לווים ומוחזרים תוך שניות ובעסקה אחת.

החוזה החכם קובע את התנאים ומבצע עסקאות מיידיות בשם הלווה באמצעות ההון המושאל. אם הלוואת בזק מניבה רווח, היא בדרך כלל מחויבת בתשלום של 0.09%.

בפלטפורמה הקריפטו כגון Aave, כך הלוואות פלאש בדרך כלל צריכות לעבוד:

 1. הלווה מגיש בקשה להלוואת בזק על בלוקצ'יין Aave.
 2. הלווה יוצר לוגיקה של בורסות כדי לנסות להרוויח, כגון מכירות, רכישות DEX, עסקאות וכו '.
 3. הלווה מחזיר את ההלוואה, מרוויח ומשלם עמלה של 0.09%.
 4. אם מתרחש אחד מהתנאים הבאים, העסקה הפוכה והכספים מוחזרים למלווה:
 • הלווה אינו מחזיר את ההון
 • המסחר אינו מוביל לרווח

התנאים הנ"ל מצביעים על כך שמה שנקבע בחוזה החכם לא התקיים. ככזה, הכספים מוחזרים למלווה באופן מיידי. תיאורטית, הלוואות בזק הן אופציה בסיכון נמוך הן עבור הלווה והן עבור המלווה. הלוואות פלאש נתפסות בדרך כלל כדרך קלה בסיכון נמוך לשחק עם הנזילות.

אתה יכול להרוויח כסף עם הלוואות בזק? Aave ממליצה לקבל הבנה טובה של על אתריום, תכנות וחוזים חכמים כדי להפיק את המרב מהלוואות בזק. באופן אידיאלי, אתה יכול לעשות כסף עם הלוואות בזק, בתנאי שאתה לא נופל טרף התקפות הלוואת מסוז זה. זה יעזור לך חקרת ביסודיות את הפרוטוקולים שאתה רוצה ללוות ולסחור איתם, גם כן.

שימושים בהלוואות בזק

הלוואות פלאש משמשות בפרוטוקולי DeFi, המבוססים על רשת אתריום ורשת בינאנס סמארט.

מלבד הלוואות פלאש Aave, הלוואות פלאש dYdX, הלוואות פלאש DEX והלוואות פלאש Uniswap גם עלו בפופולריות. ב- Uniswap, לדוגמה, "החלפות הבזק" מאפשרות למשתמשים לסגת או לקחת בחזרה מטבעות מבוססי אתריום המשויכים למטבעות אחרים.

למרות שהם אולי תוכננו במקור עבור מפתחים, נכון לאוגוסט 2020, הלוואות פלאש ללא קידוד נגישות בקלות למשתמשים פחות מתמצאים בטכנולוגיה. הקרדיט על כך הולך לפלטפורמות כמו Furucombo ו DeFi Saver, בין היתר, שביטלו את הצורך בכישורי קידוד טכניים.

ניתן להשתמש בהלוואות Flash עבור ההלוואות הבאות:

ארביטראז' הלוואת פלאש

אחת האפשרויות עבור סוחרים להרוויח כסף היא על ידי איתור פערי מחירים בבורסות שונות.

לדוגמה, אם שני שווקים מתמחרים מטבע קריפטוגרפי באופן שונה, סוחר יכול להשתמש בהלוואת בזק. הסוחר יכול לקרוא לחוזים חכמים נפרדים לרכישה ולמכירה משני השווקים, מה שמרוויח מפער המחירים בין השניים.

חילופי בטחונות

זה כרוך בהחלפה מהירה של גיבוי בטחונות הלוואה של משתמש עבור סוג אחר של בטחונות.

החלפות בטחונות מאפשרות למשתמשי DeFi להחליף את הביטחונות שבהם השתמשו כדי לקחת הלוואת בזק באפליקציית הלוואות. לדוגמה, אם סוחר השתמש באתריום (ETH) שלו כבטוחה בפלטפורמה אחת, הוא יכול לקחת הלוואת בזק כדי להחזיר את ההלוואה הקודמת ולמשוך את אתריום (ETH) שלהם.

מימון מחדש של החוב

מלבד חילופי בטחונות, הלוואות בזק יכולות לשמש גם ל"החלפות ריבית".

Aave מצטט דוגמה בבלוג שלהם:

 1. ללוות נכסים מ נזילות Aave
 2. חוב החזר על המתחם
 3. משיכת בטחונות מהמתחם
 4. בטחונות פיקדון על Dydx
 5. חוב מנטה על Dydx
 6. החזר נזילות ל – Aave

מהן התקפות הלוואת בזק?

הלוואות פלאש הן טכנולוגיה חדשה יחסית, ולכן, נוטה להתקפות על ידי האקרים ומשתמשים זדוניים שמנסים לשחק את המערכת ולהשתמש בו לטובתם.

במתקפת הלוואת בזק, לווה יכול לגרום למלווה להאמין שההלוואה נפרעה במלואה, גם אם לא.

מבחינה טכנית, הגנב מתחזה ללווה ולוקח הלוואת בזק מפרוטוקול הלוואה. הפרוטוקול משמש לאחר מכן כדי לתמרן את השוק ולהערים על המלווים. במקרים מסוימים, התוקפים יוצרים הזדמנויות ארביטראז' כדי לנצל חוזים חכמים פגיעים. בדרך זו, התוקפים יכולים לרכוש מטבעות קריפטו בזול או למכור אותם במחירים גבוהים יותר לחוזים מנוצלים.

מדוע מתרחשות התקפות הלוואת פלאש ב- DeFi?

התקפות הלוואת פלאש נפוצות כי הם הקלים והמהירים ביותר לבצע.

הסיבה לכך היא הפרוטוקולים הקשורים הלוואות פלאש עדיין לא חסינת תקלות נגד התקפות חדשות ומניפולציות. עם עסקאות המתרחשות בתוך שניות ספורות, האקרים יכולים לתקוף שווקים מרובים במעלה אחת.

התקפות הלוואת הפלאש הנפוצות ביותר ב- DeFi הן הזדמנויות ארביטראז ' מזויפות, שהזכרנו לעיל. בהתקפה על הלוואת בזק, תוקף יוצר הזדמנות ארביטראז' על-ידי שינוי הערך היחסי של צמד מטבעות למסחר. ניתן לעשות זאת באמצעות המטבעות המושאלים שלהם כדי להציף חוזה וליצור החלקה.

כיצד יכולות מערכות DeFi להגן על עצמן מפני התקפות הלוואת בזק?

רוב גדול של פריצות ב – DeFi הם התקפות הלוואת פלאש (בזק). מכיוון שהטכנולוגיה חדשה, פגיעות אינן נראות לעין ועשויות לדרוש ממפתחים מיומנות זיהוי.

התקפות הלוואת פלאש יכול לעלות פרוטוקולי DeFi ומשתמשים שלהם מאות מיליונים. ככזה, יש להפעיל אמצעי הגנה כדי להבטיח שפרוטוקול הוא חזק ומחטא.

למרות היותם פגיעים להתקפות, ישנם מספר אמצעי מניעה שמערכות DeFi יכולות לנקוט כדי להגן על עצמן:

תמחור מבוזר אורקלים כדי להגן מפני הונאה

חוזים נותרים חשופים למניפולציה וניצול כאשר הם מבצעים חישובים משלהם של ערך המטבע\טוקן מסוים או ערך זוג מסחר באופן פנימי.

ככזה, סיכוני התקפה הלוואת פלאש ניתן להקל באמצעות אורקלים תמחור מבוזר כגון chainlink ופרוטוקול הלהקה להביא הזנות מחיר. על ידי כך, במקום להסתמך על פלטפורמות DEX ייחודיות, מערכות DeFi יכולות להימנע מלהיות פגיעות להונאות ארביטראז '.

קשור: מדריך: איך לבחור ארנק DeFi מאובטח

חוזים חכמים עשויים להמשיך לעדכן את המחירים שלהם בהתבסס על ההיצע והביקוש של מטבעות קריפטו שונים בשוק שלהם. עם זאת, טווחי המחירים צריכים להיות מוגבלים גם בהתייחס לערכים חיצוניים. כאשר חוזים חכמים פועלים כך, יהיה הרבה יותר קשה לתוקפים ליצור החלקה ולהפוך את ההתקפות לרווחיות.

כלים לאיתור התקפות אפשריות

פלטפורמות DeFi יכולות להשתמש בכלים שממזערים את האפשרות של התקפות על ידי זיהוי פעילות יוצאת דופן, יחד עם באגים וניצולים של חוזים חכמים.

ככזה, ניתן להציב הגנות עוד לפני שיגור התקפה.

כמו כן, פלטפורמות מבצעות ביקורות אבטחה כדי לטפל בפגיעות לפני השקת חוזה חכם. זה ידרוש סקירת הקוד של החוזה החכם על כל חולשה קיימת ולטפל בהם עוד לפני שלתוקף יש הזדמנות להשתמש בו נגד הפלטפורמה ומשתמשיה.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.