מה הם חוזים חכמים בעולם הבלוקצ'יין (קריפטו)

חוזים חכמים קיימים למטרה אחת פשוטה בלבד – להקל על עסקאות חסרות אמון ולמנוע את הצורך במתווך צד ג' בהסכמים דיגיטליים. מה הם חוזים חכמים בעולם הבלוקצ'יין (קריפטו):

מהו חוזה חכם?

חוזה חכם בעברית פשוטה הוא יישום אוטומציה אשר פועל ברשת הקריפטו ויכול לבצע "משימות" בעצמו על סמך תנאים שנקבעו עבורו מראש. עבור אלה המכירים את תכנות המיחשוב, הדוגמה הכי קרובה לכך היא כאשר המערכת מבצעת פעולה המבוססת על תיכנות.

מי המציא את החוזים החכמים?

חוזים חכמים הם בכלל לא המצאה חדשה בענף הקריפטו; הרעיון קיים מאז שנת 1994. זה היה כאשר ניק סאבו מתכנת קריפטו, התחיל עם הרעיון של הקלטת חוזים בצורה של קודים של מחשב אשר מאפשר לחוזה לעבוד באופן אוטומטי כאשר התנאים שנקבעו מראש בקוד מתקיימים. עם זאת, הבעיה של צד ג' אשר אינו מהימן לא קיימת לחלוטין. בעוד ניק הצליח לחקור את הרעיון לעומק ואף כתב עליו ספר שכותרתו הפשוטה "חוזים חכמים: אבני בניין לשווקים דיגיטליים חופשיים", הטכנולוגיה הדרושה למימוש הרעיון לא הייתה אז זמינה כלל.

קשור: מה זה בלוקצ'יין? מדריך מלא שיסביר לכם איך הרשת עובדת בדיוק

טכנולוגיית חוזים חכמים הגיעה אל הענף המבוזר בשנת 2009 כאשר התחיל להתקיים טכנולוגיית הבלוקצ'יין עבור ביטקוין, אך למעשה בשנת 2015 הוצגו הניצנים החכמים הראשונים באמצעות המטבע אתריום.

מה הם חוזים חכמים בעולם הבלוקצ'יין (קריפטו)
מה הם חוזים חכמים? Pixabay תמונה

בשביל מה חוזים חכמים?

חוזים חכמים קיימים עבור מטרה אחת פשוטה – להקל על עסקאות שאינם אמינות ולמנוע את הצורך במתווך צד ג' בהסכמים דיגיטליים כמו קריפטו. בענף הנשלט על ידי עולם האינטרנט, הסכמים דיגיטליים הם סדר היום, ממסחר אלקטרוני, מנויי שירותי נטפליקס, לבנקאות אונליין.

האתגר אשר ניצב מול החוזים הדיגיטליים הוא האנונימיות של שני צדדי "המטבע", וגם כאשר הם אינם אנונימיים, זה כמעט בלתי אפשרי עבור כל אחד מהצדדים לכפות אחד על השני לעמוד בהתחייבות של חוזה כל שהו, במיוחד כאשר ייתכן שהם אינם תחת אותה שיפוט מדיני.

כדי להתמודד עם האתגר הדיגיטלי הזה ולהבטיח עמידה של שני הצדדים להסכם כל שהו, גוף גדול יותר חייב לשמש כמתווך אשר יאכוף ויבצע את החוזה. לגופים כאלה יש את הכוח לבצע את החוזה החכם. אמנם זה מצוין כשלעצמו, האתגר הוא כי המתווך בדרך כלל צריך להיות השפעה חזקה ושליטה על ההסכמים הדיגיטליים הללו.

עם חוזים חכמים, גופים ריכוזיים כאלה משמשים כמתווכים להסכם הדיגיטלי ולכן לא יידרש "חותמת" הסכם מכיוון שהחוזה יכול להתממש לאחר שהתנאים שנקבעו מראש מתקיימים כך או כך. החוזה מתארח על מערכת הבלוקצ'יין ושם בלתי אפשרי לעשות שינוי.

קשור: רשימת האנשים הכי עשירים בעולם מטבעות הקריפטו בלוקצ'יין

סוגים של חוזים חכמים

מאז נוצרו החוזים החכמים, זה רק המשיך להתפתח ועכשיו, יש לנו מספר סוגים שונים אשר כוללים;

  • חוזים חכמים מרובי חתימות

זהו החוזה החכם בצורתו הבסיסית. עבור חוזים חכמים מרובים, נקבע כי מספר של אנשים חייבים לחתום על העסקה עם המפתח הפרטי שלהם כדי שעסקה כזו תהיה בתוקף. צורה זו של חוזה חכם שימש לראשונה בשנת 2012 עם מלך המטבעות הדיגיטליים ביטקוין.

  • חוזים חכמים – פרוטוקול

זהו שילוב של רשת בלוקצ'יין העובדים יחד כיישום לביצוע הוראות מערכתיות הידועות בשם opcodes.

  • חוזים חכמים הניתנים לפיתוח יישומים

זה היה סוג החוזה החכם שיצרה פלטפורמת את'ריום ב-2015. היא מאפשרת לבלוקצ'יין כולו לשמש כסוג מחשב-על יחיד אשר מסוגל להפעיל מספר מערכות בו זמנית. היא מאפשרת למפתחים ליצור נכסים דיגיטליים, לנהל ולשנות חוזים חכמים משלהם באמצעות שפת Scripting קלה ופשוטה מאוד לשימוש.

  • חוזה חכם מחובר לבלוקצ'יין

זה סוג של "חוזים חכמים" אשר ניתנים לשינוי, אלא שהוא מקושר לבלוקצ'יין, הכוללת נתונים ומערכות בעולם האמיתי. הוא מחובר באמצעות תוכנת ביניים מאובטחת המכונה אורקל, המאפשרת לחוזים חכמים לשדר נתונים ולתקשר עם מערכות אחרות ובמקביל להפוך ביצוע חוזים חכם לאוטומטי בהתבסס על אירועים ונתונים מחוץ לבלוקצ'יין.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: