8 טיפים איך ללמד את ילדך חינוך פיננסי

חיסכון בכסף הוא הרגל שיכול לקחת לנו זמן לבנות ואפילו אנו כמבוגרים עדיין לא שולטים בכך. טיפים איך ללמד את ילדך חינוך פיננסי:

חיסכון בכסף הוא הרגל שיכול לקחת זמן לבנות אותו ואפילו מבוגרים עדיין לא שולטים בכך. קחו בחשבון גם: כמעט לשלושה מכל עשרה, או 28%, לפי סקר לא שמרו חסכונות לכיסוי הוצאות חירום. עם זה קח בחשבון, הנה כמה דברים שאתה יכול לעשות כדי להביא את הילדים שלך – ואולי גם את עצמך – לחינוך פיננסי.

1. דברו איתם על רצונות לעומת צרכים

השלב הראשון בלימוד הילדים את ערך החיסכון הוא לעזור להם להבחין בין רצונות לצרכים. הסבירו כי הצרכים כוללים את היסודות, כגון מזון, בית מיטה ובגדים, ורצונות הם כל התוספות מעבר (הבונוס). אתה יכול להשתמש בתקציב משלך כדוגמה כדי להמחיש כיצד רצונות צריכים לבוא קצת אחרי צרכים מבחינת ההוצאות. 

קשור: מה משותף לכל העשירים? 5 דברים שאנשים עשירים עושים

2. תנו להם ללמוד להרוויח כסף בעצמם

שישים ושמונה אחוזים מההורים אמרו שהם שילמו לילדיהם קצבה חודשית בשנת 2016, כאשר ילדים בעולם מקבלים מההורים בממוצע 80 שקלים לשבוע, על בסיס שש שעות של עבודה. אם אתה רוצה שהילדים שלך יהפכו למבוגרים חוסכים, המאפשר להם להרוויח ולחסוך כסף אשר מספק להם אפשרות ללמוד להשתמש בן לצרכים שלהם. כשאתה נותן כסף לילדים תמורת מטלות, הם גם לומדים את ערך העבודה הקשה שלהם.

3. הגדר להם יעדים ומטרות לחיסכון

לומר לילד לחסוך – מבלי להסביר לו מדוע – עשוי להראות לו חסר טעם. עזרה לילדים להגדיר מטרה לחיסכון יכולה להיות דרך טובה יותר להניע אותם. אם הם יודעים עבור מה הם רוצים לחסוך, עזור להם להבין את המטרות שלהם בחתיכות הניתנות להבנה. לדוגמה, אם הם רוצים לקנות משחק מחשב בסך 180 שקלים והם יקבלו קצבה בסך 30 שקלים בכל שבוע, עזור להם להבין כמה זמן ייקח להגיע למטרה זו, על סמך שיעור החיסכון שלהם . 

חלק חשוב בלהיות חוסך טוב יותר פירושו לדעת לאן הכסף שלכם הולך. אם ילדיכם יקבלו קצבה, תנו להם הסבר למה כל כך חשוב שיהיה לרשום את הרכישות שלהם כל יום ולעבור עליהם בסוף השבוע, כך הם יבינו בדיוק לאן הולך הכסף. עודדו אותם לחשוב על האופן בו הם מוציאים וכמה מהר הם יכולים להגיע למטרת החיסכון שלהם אם הם ישנו את דפוסי ההוצאה שלהם.

קשור: ריבית דריבית – איך לעשות כסף בזמן שאתם ישנים

4. הצעת בונוסים לחיסכון

אחת הסיבות שאנשים חוסכים בתוכנית הפרישה של המעסיק שלהם היא התרומה התואמת לחברה סביבם . אחרי הכל, מי לא אוהב כסף חינם? אם אתה מתקשה להניע את הילדים שלך לחסוך, אתה יכול להשתמש באותו עיקרון כדי להגביר את המוטיבציה שלהם. לדוגמה, אם ילדכם קבע יעד חיסכון של נניח למחשב בסך 2000 שקלים, אתה יכול להציע להשלים לו אחוז ממה שנחסך. לחלופין, אתה יכול להציע תגמול כאשר ילדך יגיע לאבן דרך חיסכון, כמו בונוס של 200 שקלים על המאמץ והסבלנות.

5. תן לילדים שלך לטעות

חלק מהחינוך הפיננסי לילדים הוא לשלוט בכספם ולאפשר להם ללמוד מהטעויות שלהם. יש לנו צורך ולהרחיק את הילדים מטעויות שעלולה לעלות להם בהרבה כסף, אבל עדיף להשתמש בטעות הזו כרגע ללמידה. בדרך זו, הם יידעו בעתיד מה לא לעשות עם הכספים שלהם.

6. תנהג מולם כמו בנק

אחד העקרונות הבסיסיים לחיסכון הוא לא לחיות מעבר למה שיש לך באמת. אם לילדכם יש משהו שהוא או היא רוצים לקנות והוא חסר סבלנות בכל נושא החיסכון עבורו, הפוך לבנק המלווה כספים לילדכם, דרך זו יכולה לעזור להם ללמוד את ערך החיסכון. לדוגמה, אם ילדך רוצה לרכוש משהו שעולה 300 שקלים, אתה יכול "להלוות" את הכסף ולדרוש תשלום מהתשלום החודשי שאתה מעניק להם בתוספת ריבית . השיעור שאתה רוצה ללמד הוא שחיסכון פירושו סבלנות ודחיית סיפוקים יותר זמן ככל הפשר, אבל הדבר שאתה רוצה לקנות ולא לחסוך תעלה לך יותר אם לא תחכה.

קשור: טיפים: איך לפתח כוח רצון לעושר והצלחה בחיים

7. דברו עם ילדכם על כסף

בעשרות מחקרים שנעשו חלק גדול מההורים אמרו שמעולם לא דיברו עם הילדים שלהם על הערך של השקעה וחיסכון לטווח הארוך. רק אחוז בודדים דיברו איתם פעם על שוק ההון . אם אתה רוצה שהילדים ילמדו על חיסכון, זה חייב להיות דיון מתמשך בינך לבינם. בין אם אתם מתזמנים שיחה שבועית קבועה כדי לדבר על כסף או לעשות שיחות ווצאפ על כסף כחלק מהשגרה היומית שלכם, המפתח הוא להמשיך את השיחה. 

8. שמשו דוגמה עבור הילדים שלכם

בנוסף באותם הסקרים ההורים אמרו שיש להם אפס חיסכון לפרישה וחירום, או לכלכלה או יעדים פיננסיים אחרים בחיים. אם אתה רוצה שילדיך יהפכו למחונכים פיננסית, התחל לעזור להם כבר שהם קטנים. התחל לחסוך בעצמך לקרן החירום שלך , פתיחת חשבון חיסכון בקופת גמל וקרן השתלמות או פשוט הגדלת תוכנית החיסכון הפנסיוני שלך הם כל השלבים שאתה יכול לנקוט כדי לעודד חיסכון כפעילות משפחתית. אתה יכול גם להחליט לחסוך למשהו ביחד, כמו חופשה משפחתית או טיול בארץ ובחו'ל.

סיכום

למדו את ילדיכם לדבר כסף ולהבין חיסכון והשקעות כבר מגיל צעיר, אך יש שיעורים שיש ללמוד, להורים ולילדים כאחד, כל השנה. אם אתה הורה, הפיכת חיסכון לחלק קבוע מהשגרה של הילדים שלך יכולה להניח את הבסיס לעתיד פיננסי בטוח. הטיפים המפורטים כאן הם מקום טוב להתחיל כבר עכשיו. 

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.