5 דרכים איך לפתח ולשפר ביטחון עצמי

ביטחון עצמי מוגדר כתחושת אמון ביכולות שלנו, תכונותיו ושיקול דעתו של האדם. רמה בריאה של ביטחון עצמי יכולה לעזור לך להצליח בחיים האישיים והמקצועיים שלך, מה זה ביטחון עצמי? 5 דרכים איך לפתח ולשפר ביטחון עצמי:

ביטחון עצמי מוגדר כתחושת אמון ביכולות שלך תכונותיו ושיקול דעתו של האדם. ביטחון עצמי חשובים לבריאות ולתחושות הנפשיות שלך.

 רמה בריאה של ביטחון עצמי יכולה לעזור לך להצליח בחיים האישיים והמקצועיים שלך ובטח בעסקים.

מה זה ביטחון עצמי? 5 דרכים איך לפתח ולשפר ביטחון עצמי:

היתרונות של ביטחון עצמי

כשאתה מאמין בעצמך, אתה תהיה מוכן יותר לנסות דברים חדשים בחיים. בין אם אתה מגיש בקשה לקידום בעבודה או נרשם לקורס בשוק ההון, האמונה בעצמך היא המפתח לשים את עצמך שם בחוץ.

קשור:מחשבה יוצרת מציאות – מיינדסט התפתחות והעצמה אישית

כשאתה מרגיש בטוח בעצמך אתה מסוגל להקדיש את המשאבים שלך למשימות העומדת בפניך ולמטרות שהצבת. במקום לבזבז זמן ואנרגיה בדאגה שאינך מספיק טוב, אתה יכול להקדיש את האנרגיה שלך למאמצים שלך.  כך שבסופו של דבר, תבין טוב יותר כשאתם מרגיש בטוח יותר.

לדוגמה, אם אתה מרגיש בטוח לגבי מצגת שאתה עומד להציג, תתמקד בהעברת המסר שלך לקהל שלך. אם בכל זאת, אתה חסר ביטחון ביכולות שלך לתקשר, אתה עלול לדאוג שאיש לא מקשיב לך. אתה עלול לאבד ריכוז ואתה עלול להתבלבל בדברים שלך – מה שעשוי לחזק את האמונה שאתה גרוע במצגות.

למרבה המזל, ישנם דברים שאתה יכול לעשות כדי לפתח ולשפר את הביטחון העצמי שלך. בין אם חסר לך אמון בעצמך או בתחום ספציפי אחד או שאתה נאבק בלהרגיש בטוח בכל דבר, אסטרטגיות אלה יכולות לעזור.

5 דרכים איך לפתח ולשפר ביטחון עצמי
תמונה – unsplash איך לפתח ולשפר ביטחון עצמי

תפסיק להשוות את עצמך לאחרים

בין אם אתה משווה את האופן שבו אתה נראה מול החברים שלך באינסטגרם או שאתה משווה את המשכורת שלך להכנסות של החבר הטוב שלך, ההשוואה אינה בריאה כלל. למעשה, מחקר משנת 2018 שפורסם ב"אישיות והבדלים אישיים " מצא קשר ישיר בין קנאה לאופן שבו אתה מרגיש כלפי עצמך. 

החוקרים מצאו כי אנשים שהשוו את עצמם לאחרים, חוו קנאה עזה. וככל שחוו קנאה, כך הם חשו פחות ביטון עצמי עם עצמם. זה יכול להיות מעגל קסמים.

שימו לב לזמנים בהם אתם משווים את העושר, הרכוש, הכישורים, ההישגים והתכונות שלכם. המחשבה שאנשים אחרים טובים יותר או שיש להם יותר לא תפתח או תשפר את הביטחון שלך בעצמך. כשאתה מבחין שאתה מבצע השוואה, הזכר לעצמך שהדבר אינו מועיל. כולם רצים מרוץ משלהם והחיים אינם תחרות.

קשור: מהי פרודוקטיביות? וטיפים איך לנהל ולמדוד אותה

שמור על הגוף שלך

קשה להרגיש טוב עם עצמך אם אתה מתעלל בגופ שלך. לישון הרבה, אכילת תזונה לא בריאה והימנעות מפעילות גופנית יביאו מחיר לרווחתך. מחקרים מראים בעקביות כי פעילות גופנית משפרת ופתחת את הביטחון העצמי שלנו. 

תן עדיפות לטיפול בעצמך . כשאתה מרגיש במיטבך מבחינה גופנית, באופן טבעי אתה מרגיש בטוח יותר בעצמך.

תרגל חמלה עצמית

חמלה עצמית כוללת התייחסות לעצמך בחביבות בזמן כשאתה טועה, נכשל או חווה מכה. אם אתה מדבר לעצמך בחומרה, זה לא יניע אותך להצלחה ולא יפתח את הביטחון העצמי שלך. למעשה, מחקרים מראים שיש לזה השפעה הפוכה.

2009 מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Personality מצאו שחמלה עצמית תורמת לאמון עקבי יותר ולשיפור הביטחון שלנו. חושבים, "כולם מתעסקים לפעמים", לעומת "אני כל כך טיפש. הרסתי הכל, "יכול לעזור לך להרגיש טוב גם אם אתה לא מתפקד טוב כמו שקיווית.

במקום להכות את עצמך או לקרוא לעצמך בשמות, נסה לדבר אל עצמך כאילו היית מדבר עם חבר טוב. גזרו לעצמכם קצת מנוחה, צחק על עצמך והזכר לעצמך שאיש אינו מושלם בעולם ועוד הרבה אנשים טעו ונפלו לפניך.

קשור: איך להגיע ליעדים שלך בחיים במהירות (הצבת מטרות)

לשפר ולפתח ביטחון בתרגול עצמי

לפעמים אנשים ממשיכים לעשות דברים – כמו להזמין מישהו לדייט או להגיש בקשה לקידום בעבודה – עד שהם מרגישים בטוחים יותר. אבל לפעמים, הדרך הטובה ביותר להשיג ביטחון היא על ידי עשייה בחיים.

התאמנו מול כמה מהפחדים שלכם שנובעים מחוסר ביטחון עצמי.  אם אתה חושש שתביך את עצמך או שאתה חושב שאתה הולך להתעסק, נסה את זה בכל מקרה.

זה לא אומר שאסור להכין או להתאמן, כמובן. אם יש לך נאום גדול, תתאמן מול החברים שלך ובני משפחתך כדי שתשיג קצת ביטחון. אך אל תחכו עד שתרגישו 100% בטוחים לפני שתמשיכו. אולי לעולם לא תגיע לשם.

בצע ניסויים התנהגותיים

כאשר המוח שלך אומר לך שאין לך על מנה לדבר או שאתה לא בכושר מכדי להתאמן, הזכר לעצמך שהמחשבות שלך לא תמיד מדויקות. ולפעמים, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם דיבור עצמי שלילי היא על ידי אתגר באמירות הללו.

נסה לעשות דברים שהמוח שלך אומר לך שאתה לא יכול.  אמור לעצמך שזה רק ניסוי ובדוק מה קורה. אתה עלול ללמוד שלהיות קצת חרד או לעשות כמה טעויות זה לא נורא כמו שחשבת. ובכל פעם שאתה מתקדם אתה יכול להשיג ולשפר יותר את הביטחון העצמי שלך.

סיכום

כולם נאבקים עם בעיות ביטחון בזמן זה או אחר. אבל אם בעיות הביטחון העצמי שלך מפריעות לעבודה שלך, לחיים החברתיים שלך או לחינוך שלך, פנה לעזרה מקצועית. לפעמים, ביטחון עצמי נמוך נובע לבעיה גדולות יותר, כמו אירוע טראומטי מהעבר . בפעמים אחרות זה עשוי להיות סימפטום לבעיה בבריאות הנפש.

ואפשר להיות ביותר מדי ביטחון. אם אתה בטוח יתר על המידה ביכולותיך, יתכן שלא תנקוט בפעולה. להיות בטוחים יתר ביחס ליכולות שלך לבצע מבחן עלול למנוע ממך ללמוד. או בהנחה שאינך צריך לתרגל מצגת עלול לגרום לך להיות לא מוכן. חשוב לקבל מנה בריאה של ביטחון עצמי שעוזרת לך לבצע ולהיות בשיא שלך.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: