איך לפתח מודעות עצמית ואיך היא עוזרת לנו בחיים

מודעות עצמית כרוכה בהכרה בהיבטים שונים של העצמי שלנו כולל תכונות, התנהגויות ורגשות. בעיקרו של דבר, זהו מצב פסיכולוגי בו הוא עצמו הופך למוקד  תשומת הלב . איך לפתח מודעות עצמית:

מודעות עצמית כרוכה בהכרה בהיבטים שונים של העצמי כולל תכונות, התנהגויות ורגשות. בעיקרו של דבר, זהו מצב פסיכולוגי בו הוא עצמו הופך למוקד  תשומת הלב .

מודעות עצמית היא אחד המרכיבים הראשונים של  המושג העצמי  שצץ. בעוד שמודעות עצמית היא דבר שהוא מרכזי במי שאתה, זה לא משהו שאתה ממוקד בו בחריפות בכל רגע ובכל יום. במקום זאת, מודעות עצמית נעשית ארוגה במרקם של מי שאתה ומופיעה בנקודות שונות בהתאם למצב ולאישיות שלך .

קשור: מהי הפסיכולוגיה של כוח רצון ושל שליטה עצמית

איך לפתח מודעות עצמית:

אנשים לא נולדים עם מודעות עצמית לחלוטין. עם זאת, מחקרים מצאו כי גם לתינוקות יש תחושה מודעת עצמית. לתינוקות יש מודעות לכך שהם ישות נפרדת מאחרים, המעידה על ידי התנהגויות כמו רפלקס ההשתרשות בו תינוק מחפש פטמה כאשר משהו נמצא בפניו. החוקרים מצאו כי גם תינוקות מסוגלים להבדיל בין מגע עצמי לאי-עצמי.

מתי עולה מודעות עצמית?

מחקרים הראו שתחושה מורכבת יותר של מודעות העצמי מתחילה להתגלות בסביבות גיל שנה והופכת לפיתוח הרבה יותר בגיל 18 חודשים בערך.

החוקרים לואיס וברוקס-גאן ביצעו מחקרים שבדקו כיצד מתפתחת מודעות עצמית.  החוקרים שמו נקודה אדומה אל האף של התינוק ולאחר מכן החזיקו את הילד מול מראה. ילדים שזיהו את עצמם במראה יושיטו יד לאף שלהם ולא אל ההשתקפות במראה, מה שהצביע על כך שיש להם לפחות רמת מודעות עצמית כלשהי.

לואיס וברוקס-גאן גילו שכמעט אף ילד מתחת לגיל שנה לא יושיט לאף שלו ולא את ההשתקפות במראה. כ- 25 אחוז מהתינוקות שבין 15 ל 18- חודשים הושיטו את חוטמם ואילו כ- 70 אחוז מהילדים שבין 21 ל -24 חודשים עשו זאת.

חשוב לציין שהמחקר של לואיס וברוקס-גאן מעיד רק על מודעות עצמית חזותית של תינוקנות; ילדים עשויים למעשה להחזיק בצורות אחרות של מודעות עצמית אפילו בנקודה מוקדמת זו בחיים. לדוגמה, החוקרים לואיס, סאליבן, סטנגר וויס הציעו כי  הבעת רגשות  כרוכה במודעות עצמית כמו גם ביכולת לחשוב על עצמו ביחס לאנשים

איך לפתח מודעות עצמית וכיצד מודעות עצמית מתפתחת?

החוקרים הציעו כי אזור במוח המכונה קליפת המוח הקדמית הממוקם באזור האונה הקדמית ימלא תפקיד חשוב בפיתוח מודעות עצמית. מחקרים השתמשו גם בהדמיית מוח כדי להראות כי אזור זה מופעל אצל מבוגרים המודעים לעצמם . בניסוי לואיס וברוקס-גאן עולה כי מודעות עצמית מתחילה להתגלות אצל ילדים בסביבות גיל 18 חודשים, גיל אשר עולה בקנה אחד עם הצמיחה המהירה של תאי ציר בקליפת המוח הקדמית.

איך לפתח מודעות עצמית ואיך היא עוזרת לנו בחיים
תמונה-unsplash איך לפתח מודעות עצמית

קשור: מהי מוטיבציה פנימית? ואיך מקבלים אותה

עם זאת, מחקר אחד מצא כי מטופל אחר שמר על מודעות עצמית אפילו עם נזק נרחב לאזורי המוח כולל האינסולה וקורטקס הקדמי.  הדבר מצביע על כך שאזורים אלה במוח אינם נדרשים לרוב ההיבטים של מודעות עצמית וכי מודעות במקום זאת עשויה לנבוע מאינטראקציות המופצות בין רשתות המוח.

רמות מודעות עצמית

אז איך בדיוק ילדים מודעים לעצמם כיצורים נפרדים? החוקרים מציעים שילדים מתקדמים בסדרה של רמות מודעות עצמית בין הלידה לגיל 4 או 5 לערך. מודעות עצמית נראתה על ידי כך שילדים מגיבים להשתקפותם במראה.

סוגי מודעות עצמית

פסיכולוגים מפרקים לעתים קרובות מודעות עצמית לשני סוגים שונים, ציבוריים או פרטיים.

מודעות עצמית ציבורית

סוג זה מתגלה כאשר אנשים מודעים לאופן בו הם נראים לאחרים. מודעות עצמית ציבורית לעתים קרובות מתגלה במצבים בהם אנשים נמצאים במרכז תשומת הלב, למשל כאשר הם נותנים מצגת או מדברים עם קבוצת חברים.

מודעות עצמית מסוג זה מכריחה אנשים לעתים קרובות לדבוק בנורמות החברתיות. כאשר אנו מודעים לכך שמסתכלים עלינו ומעריכים אותנו, אנו מנסים לעתים קרובות להתנהג בדרכים מקובלות ורצויות מבחינה חברתית.

מודעות עצמית ציבורית יכולה גם להוביל לחרדת הערכה בה אנשים נכנסים למצוקה, חרדים או מודאגים מאיך שהם נתפסים על ידי אחרים בחבר'ה.

מודעות עצמית פרטית

סוג זה קורה כאשר אנשים מתוודעים להיבטים מסוימים של עצמם, אך רק באופן פרטי.

לדוגמה, לראות את הפנים שלך במראה זה סוג של מודעות עצמית פרטית. תחושת נפיחות בבטן כשאתה מבין ששכחת ללמוד לבדיקה חשובה או להרגיש את הלב פועם כשאתה רואה מישהי אליה אתה נמשך הם גם דוגמאות למודעות עצמית פרטית.

תודעה עצמית: מצב מוגבר של מודעות עצמית

לפעמים אנשים יכולים להיות מודעים לעצמם יתר על המידה ולסטות אל מה שמכונה מודעות עצמית. 

האם הרגשת פעם שכולם צופים בך, שופטים את מעשיך ומחכים לראות מה תעשה בהמשך? מצב מוגבר של מודעות עצמית זה יכול להותיר אותך תחושה מסורבלת ועצבנית במקרים מסוימים.

בהרבה מקרים, תחושות התודעה העצמית הללו הן רק זמניות ועולות במצבים בהם אנו "באור הזרקורים". עם זאת, עבור חלק מהאנשים, מודעות עצמית מוגזמת יכולה לשקף מצב כרוני כמו הפרעת חרדה חברתית .

קשור: 3 הרגלים של אנשים עשירים כמו ביל גייטס, ג’ף בזוס, ואופרה ומה הופך אותם למוצלחים כל כך

אנשים בעלי מודעות עצמית פרטית הם בעלי רמת מודעות פרטית גבוהה יותר, שיכולה להיות דבר טוב ורע כאחד. אנשים אלה נוטים להיות מודעים יותר לרגשותיהם ולאמונותיהם, ולכן הם נוטים יותר לדבוק בערכיהם האישיים. עם זאת, הם גם נוטים יותר לסבול מהשלכות בריאותיות שליליות כמו מתח מוגבר וחרדה.

אנשים בעלי מודעות עצמית בפומבי הם בעלי רמת מודעות ציבורית גבוהה יותר. הם נוטים לחשוב יותר על איך אנשים אחרים רואים אותם ולעתים קרובות הם חוששים שאנשים אחרים עשויים לשפוט אותם על פי המראה שלהם או מעשיהם. כתוצאה מכך אנשים אלו נוטים לדבוק בנורמות קבוצתיות ומנסים להימנע ממצבים בהם הם עשויים להראות רע או להרגיש נבוכים.

סיכום

מודעות עצמית ממלאת תפקיד קריטי באופן בו אנו מבינים את עצמנו ואיך אנו מתייחסים לאחרים ולעולם. להיות מודע לעצמי מאפשר לך להעריך את עצמך ביחס לאחרים. עבור אנשים שיש להם תחושת מודעות גבוהה במיוחד, יכולה להיות תודעה עצמית מוגזמת. אם אתה מרגיש שאתה נאבק בתודעה עצמית שמשפיעה לרעה על חייך, דון בסימפטומים שלך עם הרופא שלך בכדי ללמוד עוד מה תוכל לעשות כדי להתמודד עם רגשות אלה.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: