מהי מוטיבציה פנימית? ואיך מקבלים אותה

כולנו רוצים מוטיבציה פנימית כדי להצליח בעסקים או בכלל בחיים, איך אפשר ליישם אותה? מהי מוטיבציה פנימית? ואיך מקבלים אותה:

מוטיבציה פנימית מתייחסת להתנהגות שמונעת על ידי תגמולים פנימיים. במילים אחרות, המוטיבציה לעסוק בהתנהגות נובעת מתוך הפרט מכיוון שהיא באופן טבעי מספקת לך. זה מנוגד למוטיבציה חיצונית , הכוללת התנהלות להתנהגות כדי להרוויח תגמולים חיצוניים או להימנע מעונש מסויים .

קשור: 20 המתאגרפים העשירים ביותר בעולם 2020

מהי מוטיבציה פנימית?

בפסיכולוגיה המוטיבציה הפנימית מבחינה בין תגמולים פנימיים וחיצוניים. ב"מבוא לפסיכולוגיה: שערים לתודעה ולהתנהגות בעזרת מפות קונספט ", מציעים המחברים הגדרה. 

"מוטיבציה פנימית מתרחשת כאשר אנו פועלים ללא כל תגמולים חיצוניים ברורים. אנו פשוט נהנים מפעילות או רואים בה הזדמנות לחקור, ללמוד ולממש את הפוטנציאלים שלנו."

בדוק לרגע את המוטיבציה שלך לקריאת מאמר זה. אם אתה קורא את זה מכיוון שיש לך עניין בפסיכולוגיה ופשוט רוצה לדעת יותר על נושא המוטיבציה, אתה פועל על בסיס מוטיבציה מהותית.

אבל יתכן שאתה קורא את זה כי אתה צריך ללמוד את המידע בכיתה ורוצה להימנע מציון גרוע במבחן. ואז אתה פועל על בסיס מוטיבציה חיצונית .

קשור: מהי הפסיכולוגיה של כוח רצון ושל שליטה עצמית

מהי מוטיבציה פנימית? ואיך מקבלים אותה
מהי מוטיבציה פנימית – תמונה unsplash

האם זה מוטיבציה קיצונית ואינטרנסית?

מתי בפעם האחרונה עשית משהו פשוט להנאה מהפעילות עצמה? ישנן מספר פעילויות הנכללות בקטגוריה זו. למשל, תוכלו לשתול פרחים בגינה, לצייר תמונה, לשחק משחק עם הילדים, לכתוב ספר או לקרוא ספר או ליצור קורס דיגיטלי. אלה עשויים לייצר משהו או להיות מתוגמלים בשום דרך. במקום זאת, אנו עושים אותם כי אנו אוהבים, הם משמחים אותנו.

כוח הסיפוק הפנימי

כשאתה מבצע פעילות להנאה הטהורה ממנה, אתה עושה זאת מכיוון שאתה מוטיבציה מהותית. המוטיבציות שלך לעסוק בהתנהגות נובעות לחלוטין מבפנים ולא מתוך רצון לזכות בסוג כלשהו של תגמולים חיצוניים כמו פרסים, כסף, או שבחים.

כמובן, זה לא אומר שהתנהגויות בעלות מוטיבציה מהותית אינן מגיעות לתגמולים שלהן. תגמולים אלה כוללים יצירת רגשות חיוביים בתוך האדם.

פעילויות יכולות ליצור רגשות כאלה כאשר הם נותנים לאנשים תחושת משמעות כמו להשתתף באירועים התנדבותיים או חברתיים. הם עשויים גם לתת לך תחושה של התקדמות כשאתה רואה שהעבודה שלך משיגה משהו חיובי או כשירות כשאתה לומד משהו חדש או הופך למיומן יותר במשימה.

השפעת חיזוק קיצוני

חוקרים גילו כי הצעת תגמולים חיצוניים או תגבורת עבור פעילות שכבר מתגמלת בפנים יכולה למעשה להפוך את הפעילות למתגמלת פחות. תופעה זו ידועה כאפקט של צידוק יתר . 

"ההנאה המהותית של האדם מפעילות מספקת הצדקה מספקת להתנהגותם", מסביר הסופר ריצ'רד א 'גריגס בספרו פסיכולוגיה: מבוא תמציתי . "בתוספת חיזוק חיצוני, האדם עשוי לתפוס את המשימה כמוצדקת יתר ואז לנסות להבין את המוטיבציה האמיתית שלהם (חיצונית לעומת פנימית) לעסוק בפעילות."

קשור: מדריך: איך לעשות כסף בשיווק שותפים עם טוויטר

מוצע שאנשים יצירתיים יותר כאשר הם בעלי מוטיבציה מהותית.

בהגדרות עבודה, למשל, ניתן להגדיל את הפרודוקטיביות על ידי שימוש בתגמולים חיצוניים כמו בונוס. עם זאת, האיכות בפועל של העבודה שבוצעה מושפעת מגורמים מהותיים. אם אתה עושה משהו שאתה מוצא מתגמל, מעניין ומאתגר, סביר יותר שתמצא רעיונות חדשים ופתרונות יצירתיים.

מוטיבציה פנימית בחינוך

מוטיבציה פנימית היא נושא חשוב בחינוך. מורים מדריכים ומנטורים שואפים לפתח סביבות למידה המשתלמות באופן מהותי. לרוע המזל, פרדיגמות מסורתיות רבות מציעות שרוב התלמידים מוצאים את הלמידה משעממת, כך שהם חייבים להיות מושפעים באופן פעיל בפעילויות חינוכיות.

בסרט "הפיכת למידה מהנה: טקסונומיה של מוטיבציות פנימיות ללמידה", טוענים המחברים תומאס מלון ומארק ליפר כי זה לא צריך להיות המקרה. הם מזהים כמה דרכים שונות לייצר סביבות למידה המשתלמות באופן מהותי. 

הפעילויות הן בעלות מניע מהותי אם "אנשים עוסקים בזה לשמה, במקום על מנת לקבל שכר חיצוני כלשהו או להימנע מעונש חיצוני כלשהו." המילים כיף, מעניין, מרתק, מהנה, וגם מהותי מניע משמש לסירוגין כדי לתאר פעולות כאלה.

מהי מוטיבציה פנימית? ואיך מקבלים אותה
מוטיבציה פנימית – תמונה unsplash

הגורמים שהם מזהים כמגדילים מוטיבציה מהותית כוללים:

  • אתגר : אנשים מונעים יותר כאשר הם רודפים מטרות עם משמעות אישית וכאשר השגת המטרה אפשרית אך לא בהכרח ודאית. מטרות אלה עשויות להתייחס גם להערכה העצמית שלהם כאשר יש משוב על הביצועים.
  • שליטה: אנשים רוצים שליטה על עצמם ועל הסביבות שלהם ורוצים לקבוע מה הם רודפים.
  • שיתוף פעולה ותחרות : ניתן להגביר את המוטיבציה האינטרנסיבית במצבים בהם אנשים משיגים סיפוק מעזרה לאחרים. זה חל גם על מקרים שבהם הם מסוגלים להשוות את הביצועים שלהם בעדיף לזה של אחרים.
  • סקרנות : המוטיבציה הפנימית מוגברת כאשר משהו בסביבה הגופנית תופס את תשומת ליבו של הפרט (סקרנות חושית). זה קורה גם כשמשהו בפעילות מגרה את האדם לרצות ללמוד יותר (סקרנות קוגניטיבית).
  • הכרה : אנשים נהנים מכך שההישגים שלהם יוכרו על ידי אחרים, מה שיכול להגביר את המוטיבציה הפנימית.

קשור: 4 דרכים: איך להרוויח כסף מפלטפורמת וורדפרס

נקודות מבט שונות על תגמולים

מומחים ציינו כי הצעת תגמולים מיותרים עשויה להיות בעלויות בלתי צפויות.   אמנם אנו רוצים לחשוב שהצעת תגמול תשפר את המוטיבציה , העניין והביצוע של האדם, אך זה לא תמיד המקרה.

כשילדים מתוגמלים על משחק בצעצועים שהם כבר נהנים לשחק איתם, המוטיבציה וההנאה שלהם מאותם צעצועים פוחתת למעשה.

עם זאת חשוב לציין שמספר גורמים יכולים להשפיע אם המוטיבציה המהותית מוגברת או יורדת כתוצאה מתגמולים חיצוניים. לבריחות או למשמעות האירוע עצמו יש לעתים קרובות תפקיד קריטי.

ספורטאי המתמודד באירוע ספורטיבי עשוי לראות בפרס הזוכה אישור על יכולתו של הזוכה ויוצאת הדופן. מצד שני, חלק מהספורטאים עשויים לראות באותו פרס כסוג של שוחד או כפייה.

האופן בו הפרט רואה בחשיבותם של מאפיינים שונים של האירוע משפיע אם התגמול ישפיע על המוטיבציה המהותית של האדם להשתתף בפעילות זו.

קשור: 10 שחקני NBA שהפכו לייזמים מצליחים ועשירים מאוד

סיכום

הרעיון של מוטיבציה מהותית מרתק. בחיים שלך, יש כנראה דברים רבים שאתה עושה שנכללים בקטגוריה זו ואלמנטים חשובים לחיים מאוזנים היטב. לדוגמה, אם אנו משקיעים את כל זמננו בעבודה כדי להרוויח כסף, אנו עשויים לפספס את התענוגות הפשוטים שבחיים. מימוש המוטיבציות הפנימיות והחיצוניות שלך ואיזון ביניהן יכול להיות די מתגמל.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.