מהי הפסיכולוגיה של כוח רצון ושל שליטה עצמית

 אילו רק היית יכול לשלוט בעצמך. אם היה לך יותר כוח רצון, אם הייתה לך שליטה עצמית רבה יותר. מהי הפסיכולוגיה של כוח רצון ושל שליטה עצמית:

אילו רק היית יכול לשלוט בעצמך. אם היה לך כוח רצון רב יותר, סוף סוף היית יכול לאבד את 10 הלירות האחרונות. אם הייתה לך שליטה עצמית רבה יותר , סוף סוף היית יכול  להפסיק להתמהמה , לחסוך לפנסיה, לדבוק בשגרת פעילות גופנית ולהימנע מפגעים שונים כמו אלכוהול וסיגריות.

זה הרבה רכיבה על עצם כוח הרצון.

כוח רצון כמפתח להצלחה

מהי הפסיכולוגיה של כוח רצון ושל שליטה עצמית
תמונה unsplash

כפי שמציין האיגוד הפסיכולוגי האמריקני , האמריקנים נוטים לייחס הרבה חשיבות בכוח הרצון. על פי סקר "הלחץ" השנתי שלהם באמריקה, אנשים זיהו חוסר כוח רצון כגורם מספר אחד שמאפשר להם להשיג את יעדיהם. שינוי יכול להיות קשה וחלק גדול מאנשים מאמינים שאחד המכשולים הגדולים ביותר המונעים מהם לבצע שינוי זה כוח הרצון החמקמק לכאורה.

קשור: המדריך המדעי על איך להשיג ואיך לעודד מוטיבציה

עם זאת, כמה מהתיאוריות הפופולריות ביותר בנושא שינוי התנהגות מצביעות על כך שכוח רצון בלבד אינו מספיק תמיד בכדי לבצע שינוי אמיתי ובר קיימא. על פי השלבים של שינוי מודל, חשוב להכיר תחילה כי קיים צורך בשינוי, לזהות מחסומים ניתן לשינוי, לבוא עם תוכנית פעולה, התקדמות צג, לשמור ולנהל את השינוי, ולהתמודד עם כל הישנות אפשריות. כוח הרצון ממלא תפקיד, בוודאי, אך הוא אינו הגורם היחיד שמשפיע על ההצלחה.

בעוד שרבים מאיתנו נאבקים בכוח רצון ובשליטה עצמית, נראה כי רוב האנשים מאמינים שזו מיומנות שניתן ללמוד ולחזק אותה. למרבה המזל, החוקרים הגיעו גם למסקנות דומות ומציעים שיש מספר דברים שאתה יכול לעשות כדי לשפר את השליטה העצמית שלך.

המשיכו לקרוא בכדי ללמוד עוד על מה כוח הרצון, מדוע זה כל כך חשוב ומה תוכלו לעשות כדי לפתח יכולת זו.

קשור: 4 תרגילים – איך לנצל יותר אחוזים מהמוח ואיך לשפר את הזיכרון

מה זה כוח רצון?

מהי הפסיכולוגיה של כוח רצון ושל שליטה עצמית
תמונה unsplash

אז מה זה בדיוק כוח רצון? אחת ההגדרות הבסיסיות ביותר היא שזה כרוך בכך שאתה דוחה את מה שאתה רוצה כרגע כדי להשיג מטרה לטווח הארוך.

כוח רצון מכונה לעתים קרובות נחישות או שליטה עצמית ועשוי להיות כרוך במספר מאפיינים קוגניטיביים והתנהגותיים שונים.

  • כוח רצון כרוך בכך שאתה דוחה את מה שאתה רוצה בטווח הקצר כדי להשיג את מה שאתה רוצה בטווח הארוך.
  • זה דורש מאמץ מודע ולעיתים קרובות השקעה משמעותית של משאבים רגשיים וקוגניטיביים.
  • זה כרוך בהתנגדות לדחפים, במלחמה בפיתויים ובהפעלת אסטרטגיות שונות לשמירת השליטה.

מומחים רבים גם מסכימים שכוח רצון הוא משאב מוגבל. באחד הניסויים המפורסמים הוצבו המשתתפים בחדר עם קערה של עוגיות טריות אפויות וקערת צנוניות. לחלק מהנבדקים נאמר שהם יכולים לאכול את העוגיות בעוד שאחרים קיבלו הוראה לאכול את הצנוניות. לאחר מרווח של 30 דקות, הנבדקים התבקשו לפתור חידה קשה. אלה שאכלו את העוגיות המשיכו לעבוד על הפאזל כמעט 20 דקות.

כמה זמן נמשך מי שאכל את הצנוניות? שמונה דקות . מכיוון שהנבדקים מרדו נגד עתודות כוח הרצון שלהם על ידי התנגדות לעוגיות בעלות ריח טעים, לא נותר להם שליטה עצמית לשימוש בעת פיתרון הפאזל.

כעת אנו יודעים מהו כוח רצון, אך מדוע בדיוק הוא כה חשוב? בשלב הבא, גלה מדוע כוח הרצון עשוי להיות הגורם שעושה או גומר את המאמצים שלך להשיג את המטרות שלך.

מדוע כוח רצון חשוב?

אז פסיכולוגים מאמינים שכוח רצון יכול לעזור לכם להשיג את המטרות שלכם, אך הכירו בכך שזו רק חלק אחד מהפאזל. מדוע בדיוק כל כך חשוב לקבל סוג כזה של שליטה עצמית?

במחקר קלאסי, פסיכולוג סטנפורד, וולטר מישל, ביקש מילדים להמתין לאכול דברים טעימים (לעיתים קרובות עוגיה או מרשמלו) כדי לקבל שני פינוקים במקום רק אחד. בעוד חלק מהילדים בניסוי של מישל גיבשו את הטיפול מייד (בחרו שביעות רצון לטווח הקצר על פני תגמול לטווח הארוך יותר), חלק מהילדים הצליחו להפעיל את כוח הרצון שלהם ולחכות לתגמול השני. במחקרי המשך, מצא מישל כי אותם ילדים שהצליחו לדחות סיפוקים קיבלו ציונים טובים יותר, ציוני מבחן אקדמיים טובים יותר והשגת השכלה גבוהה.

מחקרים מאוחרים יותר של אנג'לה דוקוורת 'ומרטין זליגמן מצאו כי משמעת עצמית מילאה תפקיד גדול יותר בהצלחה אקדמית מאשר מנת משכל . במחקר שלהם הם הבחינו שתלמידים שהיו בעלי שליטה עצמית גבוהה יותר היו בעלי נוכחות טובה יותר בבית הספר, ציונים טובים יותר וציוני מבחן טובים יותר.

חוקרים אחרים גילו כי אנשים עם משמעת עצמית גבוהה יותר הם בעלי כישורי יחסים טובים יותר, הם נוטים פחות לשתות באלכוהול ולהשתמש בחומרים אחרים, סובלים פחות מבעיות נפשיות ובריאותם הגופנית הכללית טובה יותר.

אז ברור שכוח הרצון הוא קריטי להצלחה? אבל האם אתה באמת יכול להגדיל את כמות כוח הרצון שברשותך? אתה יכול לעשות את זה חזק יותר? בשלב הבא, גלה את הדברים הפשוטים שפסיכולוגים ממליצים להגביר את כוח הרצון שלך.

קשור: 10 הביוגרפיות הטובות ביותר של המיליונרים המפורסמים בעולם

מה אתה יכול לעשות כדי לשפר את כוח הרצון שלך?

בהתבסס על מחקרים רבים העוסקים בפסיכולוגיה המדברת כוח הרצון, החוקרים מצאו שכמה מהאסטרטגיות הבאות יכולות להיות היעילות ביותר:

במחקר אחד שנערך על ידי החוקרים מורבן וקולינס ונינהאוס (2002), אנשים שכילו את כוח הרצון שלהם במשימה אחת צרכו יותר אלכוהול במצב שדרש ריסון. המשתתפים התבקשו לא לחשוב על דוב לבן, משימה לדיכוי מחשבה קשה ותובענית למדי. בשלב הבא הורשו הנבדקים לדגום בירה לבדיקת טעם אך התבקשו לשלוט בצריכתם מכיוון שהם יסיימו מבחן נהיגה מיד לאחר מכן. אלה שהשלימו את פעילות דיכוי המחשבה המוקדמת שתו הרבה יותר אלכוהול מאלו שלא עשו זאת.

אז מה זה קשור לחיזוק כוח הרצון שלך? חשוב על כוח רצון כמאגר. אם תנקזו את המאגר באמצעותו על דברים פחות חשובים, קיימת סבירות גבוהה יותר שהבריכה תהיה יבשה כשאתם באמת זקוקים לה למשהו חשוב. השתמש בכוח הרצון שלך, אך החל את המשאבים הזמינים שלך בזהירות ובמחשבה.

השתמש בהסחת דעת

בניסוי המרשמלו הקלאסי של מישל, ילדים שהצליחו להתנגד לאכול את המרשמלו מייד השתמשו במספר אסטרטגיות שונות כדי לחזק את כוח הרצון שלהם. הסחת דעת הייתה אחת היעילות ביותר. חלק מהילדים עצמו את עיניהם בזמן שחלקם פנו והסתכלו במקום אחר. עם זאת, הילדים שלא יכלו להסיר את העיניים מהפינוק, היו הרבה יותר סיכויים להיכנע.

כשאתה עומד בפני פיתוי, בין אם זה הרצון לאכול, לשתות, לבלות או להתפנק עם התנהגות אחרת בלתי רצויה אחרת, נסה לחפש סוג של הסחת דעת. הורד את דעתך מהדבר שמפתה אותך כרגע כדי שתוכל להישאר בדרך לעבר היעדים שלך לטווח הארוך (שליטה עצמית).

קשור: 3 סיפורי מוטיבציה קצרים לחיים עם מוסר השכל

תעבוד על זה כמו על שריר בגוף

ניסויים אחרים הראו שכוח רצון יכול גם להיות עמיד יותר על ידי חיזוקו. חלקם אף מציעים לכם לחשוב על כוח רצון כשריר – דבר שניתן לבנות ולחזק עם זמן ומאמץ רבים.

במחקר אחד המשתתפים התבקשו להתאמן באופן קבוע במשך תקופה של חודשיים. לאחר מכן, אלו שדבקו במשטר התרגיל קיבלו ציונים גבוהים יותר במדדים של שליטה עצמית. לא רק זה, אלא שהם גם הראו ויסות עצמי גדול יותר בתחומים אחרים כמו אכילה בריאה יותר, הוצאת כסף בזהירות רבה יותר ועישנו פחות. השימוש בכוח הרצון כדי לעמוד בלוח הזמנים של התרגיל הגדיל את כוח הרצון שלהם גם בתחומים רבים אחרים בחיים.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

%d בלוגרים אהבו את זה: