בעוד הנגיף קורונה מחריב הרס בקנה מידה עולמי, צופי השוק מודאגים מסימני מיתון נוסף. כבר בוטלו ועידות גדולות כמו South By Southwest ו- F8 Facebook. חברות תעופה עוצרות טיסות. אולפנים וסטארטאפים דוחים את השקות הסרטים והמוצרים שלהם. שוקי המניות העולמיים צנחו מעל ל 7%, ונעלמו 9 טריליון דולר מהעולם.

קשור : 10 אתרים פופולריים בעולם

"וירוס נגיף הקורונה הופך את השווקים העולמיים על פיהם"

יזמים שואלים את עצמם שאלה : כיצד אוכל להגן על העסק שלי בזמנים הלא בטוחים האלה? זה מסובך ומפחיד, אבל אני מאמין שיש סיבה לאופטימיות. 

כלכלנים חופרים" על המשבר הכלכלי האפשרי כבר חודשים, שנבע מאיום אחר:  מלחמת סחר סינית . אבל אפילו לאחרונה בסתיו שעבר, מנהיגי עסקים קטנים לא חששו יתר על המידה. בספטמבר 2019 עדכנה לשכת המסחר בארה"ב את מדד העסקים הקטנים , ומצאה רמות אמון גבוהות בשיא בקרב בעלי עסקים קטנים: רוב הנשאלים אמרו כי העסקים והכלכלה המקומית שלהם נמצאים במצב בריאותי טוב.

לאחרונה, Sentieo, חברת מחקר פיננסי, בחנה בפירוט את השפעות השוק של התפרצות הנגיף. הממצאים שלהם מדהימים. בעוד שערכם של רוב החברות התפוררו", הם הבחינו כי כמה חברות אכן שגשגו, כולל תוכנת ניהול קבצים אטלאסיאן, תוכנת ועידת וידאו זום, חברת הבריאות Teladoc ויצרנית אופני הכושר פלוטון. 

"הבנו שזה תיק 'עבודה מהבית'," סיכמו עורכי המחקר. "אנו עדים לשווקים המתמחרים סביב אימוץ נרחב של שמות אלה בגלל נגיף הקורונה."

אלה חדשות ענקיות – לא רק למשקיעים, אלא גם ליזמים. ואני רואה שני דברים עיקריות ממחקר Sentieo שבלינק למעלה.

Photo by Artem Beliaikin on Pexels.com

הזדמנויות עסקיות חמות מהעולם עבור חברות המאפשרות עבודה מרחוק

ראשית, זהו זמן אידיאלי להשקיע או ליצור חברה שמעודדת עבודה מרחוק. גלובוס ודואר , עיתון קנדי, הרחיב את הנתונים של סנטייו ומצא גל של שיחות תאגידיות ברמה גבוהה שהזכירו עבודה מרחוק בפברואר 2020. היו יותר ממאה אזכורים ברחבי התאגידים הגדולים, בהשוואה לממוצע החודשי החד-ספרתי שהיה בעבר. בינתיים, Growrk, חברה המסייעת להפוך משרדי הבית לתחנות עבודה ראויות, הושקה רשמית רק לפני כחצי שנה. לאחר נגיף הקורונה COVID-19, הם חלו בעלייה פי עשרה בביקוש הלקוחות. 

זה לא חדש – עבודה מרחוק היא מגמה הולכת וגוברת כבר שנים(ראה מאמר בנושא עבודה מהבית). אולם החששות מפני הקורונה האיצו במהירות את הערעור המיינסטרימי שלה. יתכן וזו נקודת מפנה בעתיד העבודה המוסורתית, שמתרחקת מתשע עד חמש שעות משרדי ולעבר גמישות ועצמאות כלכלית. לדוגמה, הקורונה חידד את המציאות כי הסיכון להפחתה – ביחס לנגיפים מגפיים או אסונות טבע – הוא יתרון מובנה עבור כוחות עבודה מהבית . 

קשור : 10 הבנקים הגדולים בעולם

השקעות בזמן מיתון

הניתוק השני הוא שמיתון יכול ליצור הזדמנויות אדירות בשוק. לאחר ההתרסקות ב -2008 נולדו שתי חברות גדולות: Airbnb ואובר. שניהם מצאו דרכים לשבש מודלים עסקיים ישנים על ידי העצמת אנשים יומיומיים למצוא זרמי הכנסה חדשים, והציעו אלטרנטיבות יצירתיות, ברות קיימא, ובמחיר סביר למקומות עבודה מסורתיים. כלכלת ההופעות הייתה מאז ומעולם, אך המיתון הגדול הטיל אותה לרמה חדשה לגמרי. אנשים מצאו עצמם לפתע לא מסוגלים לסמוך על המוסדות השבורים ". עבודה עצמית מהבית הייתה הפיתרון האידאלי. 

זה לא חל על כל חברה, אך מיתון משמש כ"מסננים "המכשילים מודלים עסקיים חלשים ומאלצים את המנהיגים להסתגל למצב .

למד להיות זריז בעסקים

במהלך המיתון הגדול הייתי עד שההשפלות הרסה ביותר סוכנויות השיווק. עומסי החוב זינקו. תזרימי המזומנים נעצרים. עלויות נחתכו. אלפי אנשים פוטר. על פי מספר הערכות , הוצאות הפרסום בארה"ב ירדו ב -12 אחוזים; ברחבי העולם חלה ירידה בתשעה אחוזים. 

החברה , Cimaglia Productions, לעומת זאת, ראתה שנת פרסום". אחרי כמה חודשים חסכוניים, המותגים התהדרו והבינו שהם עדיין צריכים ליצור תוכן מעניין. שלא כמו סוכנות פרסום גדולות, החברה שמרה על עלויות תקורה ועשתה חיבור רשת רחבה של יצרנים חדשים (שרבים מהם מצאו עצמם לפתע מחוץ לעבודה), מה שמצבץ אותנו בצורה מושלמת לעבוד גם עם סוכנויות גדולות וגם עם מותגים רב לאומיים ישירות. בין 2009 ל -2010, ההכנסות שלהם הוכפלו.

הנה מה שלמדתי: חברות גדולות, אשר סומכות יתר על המידה על "הדורמנים של המדינה" כדי לתדלק את עלויות התקורה המנופחות, סובלות במיתון. כך גם בענפים רבים , כולל מדיה, תיירות, מימון ובנייה. 

אבל המטבלים לא נמשכים. וכאשר המיתון דעך, החברה שלך יכולה להיות מוכנה לנצל הירידות ולהקים את העסק מחדש על הרגליים. 

זה נשמע לא הגיוני שמיתון פוגם בעסקים קטנים בצורה הקשה ביותר, תוך יצירת קרקע פורייה לסטארט-אפים. אבל שניהם נכונים. ההבדל המכריע הוא הגישה העסקית של האדם. עבור יזמים שיכולים לסבול את הסערה החולפת, תנודתיות השוק העולמית לא צריכה להיות איום – זו יכולה להיות הזדמנות ענקית.