מה זה שוק ההון ?

אז מה הוא שוק ההון?

שוקי ההון הם מקומות בהם מתרכזים החיסכונות וההשקעות בין הספקים בעלי ההון לבין אלה הרוצים להגדיל את ההון שלהם. ישויות שיש להן הון כוללות משקיעים קמעונאיים ומוסדיים, ואילו אלה שמחפשים להגדיל את ההון, הם עסקים, ממשלות ואנשים.

שוק ההון מורכב משווקים ראשיים ומשניים. שוקי ההון הנפוצים ביותר הם שוק המניות ושוק איגרות החוב.

שוק ההון מבקש לשפר את יעילות העסקאות. שווקים אלה מביאים את אלו שמחזיקים בהון ואלה המחפשים הון יחד ומספקים מקום שבו ישויות יכולות להחליף ניירות ערך.

המניות העיקריות

  • שוקי ההון מתייחסים למקומות שבהם מועברים החיסכונות וההשקעות בין ספקי ההון לבין אלה הרוצים להשקיע את ההון שלהם.
  • שוק ההון מורכב מהשוק הראשוני-המרכזי, שבו ניירות ערך חדשים מונפקים ונמכרים, והשוק המשני, שבו ניירות הערך המונפקים כבר נסחרים בין המשקיעים.
  • שוקי ההון הנפוצים ביותר הם שוק המניות ושוק איגרות החוב.

הבנת שוקי הון

המונח שוק ההון מגדיר באופן רחב את המקום בו גופים שונים סוחרים במכשירים פיננסיים שונים. מקומות אלה עשויים לכלול את שוק המניות, את שוק האג"ח, ואת המטבע המט"ח בשווקים. רוב השווקים מרוכזים במרכזים פיננסיים גדולים, כולל בורסת ניו יורק, לונדון, סינגפור והונג קונג.

שוק ההון מורכב מסוחרים מוסדיים ואלו המשתמשים בכספים לסחר יומי או השקעה. המוסדיים כוללים את משקי הבית ואת המוסדות המשרתים אותם – קרנות פנסיה, חברות ביטוח חיים, קרנות צדקה וחברות ריאליות – המייצרות מזומנים מעבר לצרכיהן להשקעה. משתמשים בקרנות ,חברות פנסיה ועוד, חברות לא פיננסיות וממשלות המממנות השקעות בתשתית ותפעול. 

אולי יעניין אותך המאמר הבא – האם ניתן להרוויח משיווק שותפים

שוקי ההון משמשים למכירת מוצרים פיננסיים כגון מניות וניירות ערך. מטבעות ומניות , שהן מניות בבעלות חברות גדולות. ניירות ערך החוב, כגון איגרות חוב, והן חובות הנושאות ריבית במשק.

שווקים אלו נחלקים לשתי קטגוריות שונות: שווקים מרכזיים – שבהם נמכרות מניות חדשות של מניות וניירות ערך למשקיעים – ושווקים משניים , אשר נסחרים בניירות ערך קיימים. שוקי ההון הם חלק מכריע בכלכלה המודרנית כי הם מעבירים כסף מאנשים שיש להם את ההון, לאלה שיעשו בכסף שימוש פרודוקטיבי.

שוק מרכזי לעומת שוק ההון המשני

שוק ההון מורכב משווקים מרכזיים ומשניים. רוב השווקים הראשוניים- המרכזיים והמשניים המודרניים הם פלטפורמות אלקטרוניות מבוססות מחשב.

השווקים העיקריים פתוחים למשקיעים ספציפיים הרוכשים ניירות ערך ישירות מהחברה המנפיקה. ניירות ערך אלה נחשבים כהנפקות ראשונות או הנפקות ציבוריות ראשונות . כאשר חברה נכנסת לבורסה – הכוונה לכספי ציבור, היא מוכרת את מניותיה ואת איגרות החוב שלה למשקיעים גדולים ומוסדיים, כגון קרנות גידור וקרנות נאמנות.

השוק המשני, לעומת זאת, כולל מקומונים של גוף רגולטורי כמו ה- SEC)  שבו ניירות ערך קיימים או שהונפקו כבר נסחרים בין המשקיעים. לחברות המנפיקות אין חלק בשוק המשני. בורסת ניו יורק (NYSE) ונאסד"ק הן דוגמאות לשוק המשני בבורסה.

השוק המשני משרת מטרה חשובה בשוקי ההון משום שהוא יוצר נזילות ומעניק למשקיעים את הביטחון לרכוש ניירות ערך.

שוק ההון הרחב

שוקי ההון יכולים להתייחס לשווקים במובן הרחב לכל נכס פיננסי.


מימון חברות


בתחום זה, שוק ההון הוא המקום בו ניתן להשקיע בהשקעות בחברות ריאליות. ההון הישיר כולל את הקרנות החיצוניות הכלולות בעלות על הממוצעת המשוקללת של חישוב ההון – הנפוצות והון מועדף, אג"ח ציבוריות וחוב פרטי – המשמשות גם בתמורה לחישוב ההון המושקע. שוק ההון במימון חברות יכול להתייחס גם למימון הון עצמי, למעט חוב

מה זה שוק ההון ?


שירותים פיננסיים


חברות פיננסיות המעורבות בשוק הפרטי ולא בשווקים הציבוריים הן חלק משוק ההון. הם כוללים בנקים להשקעות, הון פרטי, הון סיכון חברות בניגוד לברוקרים ודילרים בבורסות הציבוריות.


שווקים ציבוריים

שוקי ההון יכולים להתייחס לשוקי המניות בניגוד לחובות חוב, אג"ח, הכנסה קבועה, כסף, נגזרים וסחורות. שיקוף ההקשר הפיננסי של חברות, שוק ההון יכול גם מתכוון הון כמו גם חוב, אג"ח, או הכנסה קבועה בשווקים.

שוק ההון עשוי להתייחס גם להשקעות המקבלות טיפול במס רווחי ההון . בעוד שהרווחים לטווח קצר – והנכסים המוחזקים מתחת לשנה – ממוסים כהכנסה לפי סגירת שנת מס, קיימים שיעורים שונים לרווחים ארוכי טווח. שיעורים אלה קשורות לעיתים קרובות לעסקאות המסודרות באופן פרטי באמצעות בנקים להשקעות או קרנות פרטיות כגון הון פרטי או הון סיכון.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.